Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Květa Pacovská: Plakáty

Do 15.12.2016 bude ve foyer Kina Světozor, Vodičkova 41, Praha 1, přístupná výstava Květy Pacovské: Plakáty.

Terryho ponožky připravily na poslední čtvrtletí tohoto roku výstavu kolekce padesáti autorských plakátů jedné z nejoriginálnějších světových ilustrátorek Květy Pacovské. Ta za svou hravou a experimentální tvorbu v minulosti získala mj. cenu za nejkrásnější knihu světa. Vernisáž výstavy proběhla za osobní účasti autorky.

Květa Pacovská (narozená 28.7. 1928) maturovala roku 1947 na Státní grafické škole v Praze a poté pokračovala ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pod vedením profesora Emila Filly zde studovala obor monumentální malba. Studium ukončila roku 1952 a začala pracovat jako ilustrátorka dětských knih a časopisů.

Jejím životním partnerem se stal Milan Grygar, jeden z našich nejvýznamnějších grafických designérů.
Díky svým originálním knižním ilustracím se postupně stala jedním z nejznámějších světových ilustrátorů. Její ilustrace jsou nezaměnitelné, vyznačují se smyslem pro hravost, experimentem a vtipem a překypují výtvarnou a typografickou fantazií.

Své práce vystavovala na mnoha společných i autorských výstavách doma i v zahraničí a obdržela za ně celou řadu významných mezinárodních ocenění, především Cenu Hanse Christiana Andersena, kterou jí za ilustrace roku 1992 udělilo Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu (International Board on Books for Young People, IBBY), a cenu za nejkrásnější knihu světa Goldene Letter (Zlatá litera), kterou obdržela roku 1993 za knihu Papier Paradise vytvořenou jako poctu osobnosti Kurta Schwitterse.

Je rovněž známá jako tvůrkyně experimentálních autorských knih pro děti i pro dospělé, které s velkým úspěchem vyšly již ve více než dvaceti zemích světa (kromě Evropy i v USA, Japonsku a v Číně).Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Květa Pacovská: Plakáty