Vernisáž Kurt Gebauer ve věži – Fotografie, Kurtichy, sochy
Do 29. 9. 2022 bude v Galerii ve vodárenské věži na Letné v Praze 7, Na Výšinách 1000/1, Praha 7 – vstup z ulice Korunovační, v nejvyšším patře přístupná zajímavá výstava Kurt Gebauer ve věži – Fotografie, Kurtichy, sochy.
Otevírací doba: út, čt, so, ne od 14 do 18h, nebo též při jednorázových akcích.
Kurtichy:
Několik stovek fotografií barevných snímků, na nichž převažují ženy a dívky zachycené jen tak, při klábosení na ulici, stanicích tramvaje, na nádraží či ve vlaku. Objektivem fotoaparátu sochaře a výtvarníka Kurta Gebauera.
„Fotil jsem odmalička kodakem 8×6 po tátovi, pak flexaretou 6×6, pak na kinofilm a teď digitálem. Kreslení, malováni a sochání je v egyptoantické Evropě hodně o figuře, jak stojí, jak se pohybuje, a při focení mě baví totéž. Chodit po světě a nekreslit, nefotit to, co se vidí je nesnesitelné, neb svět je krásný, zvlášť když se nic neděje a nezaznamenat to, to nejde. A tak je tu vzoreček záznamů starších a pak ty Kurtichy, novější, které jsem nazval podle nedávno zpopularizovaného fotografa a malíře Tichého, který papírovou krabicí fotil děvčata na koupališti v Kyjově. No a já je fotím všude, neb při pohledu na tu škálu proporcí, pohybů a barev je svět daleko snesitelnější a v hlavě se to všechno neudrží. Zobrazit to socháním, což je trochu můj obor, taky není marné, ale je to poněkud pomalejší a namáhavější.“
……
Kurt Gebauer (*18.8.1941) se narodil v Hradci nad Moravicí. Vyrůstal ve velmi skromných poměrech a již od dětství se zajímal o výtvarnou tvorbu. Jako samouk zvládl základy kresby, malby a později také sochařství. Studoval na Střední škole uměleckých řemesel v Brně (1955–1956), Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích (1956–1959), a poté na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vincence Makovského a Karla Lidického. V roce 1965 absolvoval stáž u profesora Otto Herberta Hajka ve Stuttgartu. V roce 1972 pak u profesora Césara Baldacciniho na Académie des Beaux-Arts v Paříži.
Jako sochař ve svobodném povolání pracuje od roku 1969.
Od roku 1990 do roku 2012 vedl Ateliér sochařství (Ateliér veškerého sochařství) na pražské UMPRUM. Na této škole působil ještě následující tři roky – do roku 2014 vedl své diplomanty a rok poté mezioborový předmět Veřejný prostor. V roce 1992 byl jmenován profesorem a v roce 2018 mu byl UMPRUM udělen čestný doktorát. V současné době vede předmět Veřejný prostor na Pedagogické fakultě ZČU v Plzni.
Kurt Gebauer je významný svým autentickým celospolečenským přínosem v oblasti současného výtvarného umění. Oceňován je i za průkopnickou tvorbu ve veřejném prostoru a nezaměnitelný aktivní postoj člověka a občana. A nelze opominout i jeho výjimečné pedagogické působení.