Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Kurt Gebauer: cyklus litografií Belaaxa

Do 10. 8. 2021 bude v grafickém kabinetu v gotickém sklepení Illusion Art Musea, Staroměstské náměstí 24, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá výstava Kurta Gebauera: cyklus litografií Belaaxa.  Otevřeno každý den 9:00 – 19:00.

Jedná se o litografie koupání a saunování v bazénu hotelu Axa Praha. Výstava se koná při příležitosti významného jubilea – Kurtových 80. narozenin.

Kurt Gebauer (*18.8.1941) se narodil v Hradci nad Moravicí. Vyrůstal ve velmi skromných poměrech a již od dětství se zajímal o výtvarnou tvorbu. Jako samouk zvládl základy kresby, malby a později také sochařství. Studoval na Střední škole uměleckých řemesel v Brně (1955–1956), Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích (1956–1959), a poté na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vincence Makovského a Karla Lidického. V roce 1965 absolvoval stáž u profesora Otto Herberta Hajka ve Stuttgartu. V roce 1972 pak u profesora Césara Baldacciniho na Académie des Beaux-Arts v Paříži.
Jako sochař ve svobodném povolání pracuje od roku 1969.
Od roku 1990 do roku 2012 vedl Ateliér sochařství (Ateliér veškerého sochařství) na pražské UMPRUM. Na této škole působil ještě následující tři roky – do roku 2014 vedl své diplomanty a rok poté mezioborový předmět Veřejný prostor. V roce 1992 byl jmenován profesorem a v roce 2018 mu byl UMPRUM udělen čestný doktorát. V současné době vede předmět Veřejný prostor na Pedagogické fakultě ZČU v Plzni.
Kurt Gebauer je významný svým autentickým celospolečenským přínosem v oblasti současného výtvarného umění. Oceňován je i za průkopnickou tvorbu ve veřejném prostoru a nezaměnitelný aktivní postoj člověka a občana. A nelze opominout i jeho výjimečné pedagogické působení.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Kurt Gebauer: cyklus litografií Belaaxa