Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Kristina Málková – Vitráž

7. 12.-30. 12. / Cafe Kamzík / Malba

Do 30. 12. 2022 bude v Café Kamzík, Hrzánská pasáž, Kamzíkova 8 (vstup též z Celetné), přístupná  velmi zajímavá prodejní výstava obrazů Kristiny Málkové – Vitráž.

Na výstavě najdete obrazy inspirované vitrážemi a interiéry katedrál z roku 2022, dosud nevystavené.

Průvodní text Terezy Koucké:

Kristina Málková (*1983) pochází z Prahy, absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění (prof. Karel Stretti). Její tvorbou prostupují nadčasová témata, ať již jde o konkrétní místa a osoby nebo svět lidských představ a idejí. Zásadní roli v jejích obrazech hraje světlo a jeho působení. Světlo, které není jen optickým jevem, ale především duchovním principem prostupujícím interiéry i figury. Zajímá ji člověk jako emociální lidská bytost, ale též transcendentální aspekty lidské existence. Opravdovost lidského vnímání a jednání zachytila v obrazech s dětskou tematikou, v jejichž pozadí stojí fascinace čistotou a bezprostředností dětské duše. Autorčino výtvarné vyjadřování je většinou realistické, nechybí mu velký smysl pro zachycení atmosféry a jakéhosi univerzálního bezčasí.
 
Výstava Vitráž představuje Kristininu nejnovější tvorbu, v níž experimentuje s různými malířskými technikami a tematicky se obrací opět k duchovnímu principu, který je v těchto pracích symbolizován vitráží. Vitráž, kterou prostupuje světlo a naplňuje prostor, vitráž, která rozděluje děj na jednotlivé úseky a střípky a zároveň ho spojuje, vitráž, která je kaleidoskopem života. Jeho koloběh rozehrála v souboru Rozet, ve dvojici obrazů Resurrection pak představuje ztišený duchovní prostor s motýly, lidskými dušemi. Od něj se posunuje k Chrámu srdce, bytostné podstatě boží lásky, tepajícímu srdci. Abstrakce Zahrada, která vznikla jako poslední z celého souboru, evokuje efekt vitráže v ploše a použitím strukturálních prvků mu dává nový rozměr.
 
Tereza Koucká


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Kristina Málková – Vitráž