Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Krásná práce – přehlídka živých tradičních řemesel ČR

8. 11.-21. 11. / Galerie 1 / Keramika

Do 21.11.2019 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Krásná práce – přehlídka živých tradičních řemesel ČR.

Výšivka pavím perem, rybími šupinami nebo uzená keramika, i to je k vidění na výstavě Krásná práce. Ve dnech 8. – 21. listopadu probíhá v Praze v Galerii 1 první ročník akce věnované živým lidovým řemeslům a jejich tvůrcům. Výstava vymaňuje ruční výrobu ze sentimentální sféry jarmarků a farmářských trhů. Vrací ji současnosti, poskytuje jí důstojnost a ukazuje vysokou hodnotu artefaktů vytvořenými tradičními technikami.

Přehlídka živých řemesel a lidové tvorby Krásná práce je první akcí tohoto typu v Praze po zániku institucí ÚLUV a Krásná jizba v roce 1995. Nadační fond Družstevní práce ji pořádá ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. První ročník přehlídky nabídne návštěvníkům výrobky vytvořené unikátními zanikajícími technikami a představí tvůrce, jejichž rody se řemeslu věnují i po mnoho generací.

„Chceme propojovat mistry řemesel s moderními návrháři a posouvat řemeslo a ruční práci blíže současnosti, to vše s hlubokým respektem k tradičním technikám a vzorům. Chceme pečovat o tento náš živoucí národní poklad, chránit jeho autenticitu, přivádět k němu mladé lidi a dále jej rozvíjet,“ uvádí Michaela Kádnerová a Klára Hegerová, zakladatelky nadačního fondu Družstevní práce, který výstavu Krásná práce pořádá.

Na akci se návštěvníci budou moci seznámit s technikami, které nemají jinde ve světě obdobu. Uvidí například opasky vyšité pavím perem, které symbolizují mužskou sílu, keramiku vyrobenou prehistorickou technikou zakuřování nebo ukázky romských řemesel. 16. listopadu si budou moci návštěvníci vyfouknout a navléknout vánoční ozdobu ze skleněných perel, jaké mívaly na stromečku naše prababičky. Součástí akce budou i přednášky a promítání dokumentárních filmů o pomíjivosti i uchovávání řemeslných tradic. Projekce budou probíhat denně od 14.30 hod. Návštěvníky čeká například snímek režiséra Jana Špáty, nebo premiérové projekce filmů Renaty Šáchové.

„Řemeslo zemře se starými mistry, pokud nebudou moci svůj um předat pokračovatelům. Proto chceme tuhle ‚krásnou práci‘ zpopularizovat mezi mladými lidmi formou přednášek a spoluprací s uměleckými školami,“ dodávají organizátorky výstavy. 

Akce je součástí dlouhodobých aktivit podporujících péči o tradiční řemesla a lidovou tvorbu, které by měly vyústit ve vznik stálého centra řemesel s galerií v Praze. Název Krásná práce je složeninou názvů dvou zakladatelských institucí – nakladatelství Družstevní práce a sítě prodejen Krásná jizba, které se podobné činnosti věnovaly už za První republiky. Centrum řemesel Krásná práce má ambice stát se Fénixem vstávajícím z popela Krásné jizby.

Výstava Krásná práce se koná v pražské Galerii 1 pod záštitou Hany Třeštíkové, radní hl. m. Prahy pro kulturu ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Akce proběhne díky podpoře Magistrátu hl. m. Prahy, Městské části Praha 1 , projektu na podporu koncepčního rozvoje kultury a kreativních odvětví v Praze Kreativní Praha a sponzorům Mattoni a Pilsner Urquell.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Krásná práce – přehlídka živých tradičních řemesel ČR