Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Kodex 1085 – rukopis zblízka – práce žáků čtvrtých ročníků střední školy (VOŠG a SPŠ grafické), oboru Konzervátorství a restaurátorství

Do 12. 6. 2022 bude v Galerii Klementinum, Mariánské nám. 190, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Kodex 1085 – rukopis zblízka. Otevřeno denně mimo pondělí od 10.00 do 18.00 hod.

Faksimile, k nerozeznání podobné originálu, budou moci návštěvníci obdivovat na výstavě Kodex 1085 – rukopis zblízka, kde budou představeny ukázky ročníkových prací žáků VOŠG a SPŠ grafické, jejichž tématem je Vyšehradský kodex, nejvýznamnější rukopis u nás. Výstava v Galerii Klementinum potrvá až do 12. června.

Jak se restaurují rukopisy a jak to vypadá, když se tvoří jejich faksimile? Odpovědi a především ukázky přinese výstava „Kodex 1085 – rukopis zblízka“, na níž budou prezentovány ročníkové práce žáků 4. ročníků VOŠG a SPŠ grafické oboru konzervátorství a restaurátorství. Ústředním tématem je Vyšehradský kodex, nejvzácnější rukopis České republiky, uložený v trezoru Národní knihovny. Vedle věrných kopií a ukázek postupů restaurování si návštěvníci odnesou i zážitek z kontaktu s Vyšehradským kodexem, protože na místě bude maketa, v níž bude možné listovat.

Vyšehradský kodex je naším nejvzácnějším rukopisem a od roku 2005 je národní kulturní
památkou. Jedná se o bohatě iluminovaný evangelistář, který vznikl v roce 1085 k příležitosti korunovace knížete Vratislava II. na prvního českého krále. Kodex se skládá ze 108 pergamenových listů a vedle výňatků z evangelií zde nalezneme i část In die ordinationis regis (V den korunovace). Ta byla předčítána při korunovaci českých králů a dalších významných událostech. Nádherné iluminace vyobrazují evangelisty či Kristovu rodinu a v kodexu se setkáme i se svatým Václavem na trůnu.

Zjistěte, jak Vyšehradský kodex vypadá, kolik kůží bylo potřeba k jeho výrobě i jaký byl jeho osud během staletí. Vstup je po celou dobu výstavy zdarma.

www.nkp.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Kodex 1085 – rukopis zblízka – práce žáků čtvrtých ročníků střední školy (VOŠG a SPŠ grafické), oboru Konzervátorství a restaurátorství