Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Klaudie Hlavatá: Nic se nestane

10. 8.-10. 9. / Holešovická Šachta / Malba

Do 10.9.2017 bude v nově otevřeném prostoru Holešovická šachta, Na Šachtě 3, Praha 7, vstup je z ulice Bubenská 14, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Klaudie Hlavaté: Nic se nestane.

Výstava Klaudie Hlavaté se zaměřuje na téma intimity jednotlivce. Je koncipována jako série obrazů vytvořených za poslední 3 roky, sestavujících alegorii a umělecký popis dlouhodobě pociťovaných stavů psychické úzkosti. Vychází ze zájmu autorky o psychologii a výzkum osobnosti a osobní zkušenosti s patologií a psychózou v jejím nejbližším okolí.

Ve své malířské práci se Klaudie Hlavatá (*1992), od roku 2013 studentka ateliéru Vladimíra Skrepla na pražské Akademii výtvarných umění, zabývá dlouhodobě tématem tělesnosti a zároveň problémy psychózy, neurózy a strachu. Vychází z osobních zkušeností, které jsou nechtěně přetvářeny vlastními myšlenkami. Do svých obrazů vkládá intimní a erotické podtexty. Pocitové tělo je nositelem nemožnosti absolutního sblížení a strachu z doteku. Zaměřuje na ruce, které vnímá jako symbol obsese.
V dílech jsou zobrazovány výhradně ženy, muži chybí. Ženskými postavami se ale autorka nijak výrazně nesnaží řešit téma ženství. Jde o její blízkost vcítění se, o přirozené vyjádření intimní pocitů skrze ženské tělo.
Mizející těla zobrazují niterné emoce, skryté pod lazurou veřejné osobnosti. Figury zasazené do neurčitého prostředí ztrácejí svou tělesnost v jednobarevných plochách. Mizející části hmoty těl v monochromech poukazují na omezený čas našeho fyzického bytí na Zemi. Vzbuzují klasickou otázku bytí – kdo anebo co jsme, od kdy do kdy a kde jsme.

Výstava je sestavena z miniaturních a velkých formátů. Obrazy jsou vytvářeny v kombinaci oleje nebo akrylu s voskem, uhlem a pastely, vlepováním koláže a překrýváním. Klaudie experimentuje i s použitím přírodních materiálů jako jsou bambusové klasy či písek, čímž na plátnech vytváří strukturu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Klaudie Hlavatá: Nic se nestane