Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Klára Sedlo: Tarot – Mezi ďáblem, láskou a měsícem

Do 16. 11. 2024 je v The Barrister Coffee & Wine, Štěpánská 59, Praha 1, zdarma přístupná zajímavá a krásná prodejní výstava Kláry Sedlo: Tarot – Mezi ďáblem, láskou a měsícem.

Malířka se tentokrát pustila do dalších maleb souvisejících s tajemnem a magií. V nejnovější sérii olejomaleb vychází z historických vykládacích karet z Itálie 15. – 17. století. Autorka se zároveň snaží ukázat vykládací karty jako možnost propojení se s naším podvědomím.

Výklady budoucnosti i lidová magie mne fascinují už dlouho. Stejně jako tarotové karty. V dnešní době se jedná i o jakýsi trend – karty tohoto typu s rozličnými motivy má doma spousta lidí. Já se ale chtěla vrátit ke kořenům, k tomu, jak vypadaly první karty, ze kterých vychází dnešní tarot.“ říká Klára Sedlo, která se v tomto roce, mimo jiné, zúčastnila i kolektivní výstavy v Římě. „Itálie mne hodně inspiruje. Vycházím primárně z italských karet, ale také z francouzských. Ostatně, i můj oblíbený tajemný Voynichův rukopis pochází dost možná právě z Itálie.“Kláře Sedlo
 
Malířka Klára Sedlo ve svých obrazech zpodobňuje mysteriózní, snové až surreálné vize. Má ráda vše, co se nedá na první pohled pochopit. Jedním z jejích nejvýznamnějších obrazových cyklů posledních let je např. Voynichova botanika.

Klára Sedlo se narodila 16. dubna 1993 v Praze, kde stále žije a tvoří. Je synestetičkou – barevně vidí písmena i čísla. V jejím díle je patrné vzájemné propojení symbolismu, surrealismu a magického realismu. Z hlediska techniky preferuje olejomalbu – míchá si tři základní barvy (červenou, žlutou, modrou) v kombinaci s bílou. Dosahuje díky tomu barevných odstínů a kombinací, které mnohdy působí kontrastním dojmem. Jejím nejčastějším námětem jsou bizarní předměty každodenního života, ale také psychologie člověka – podvědomí a jeho touhy. Také ve své závěrečné diplomové práci zpracovala psychologicky zaměřené téma obsedantně kompulzivní poruchy (OCD). Jedním z nejvýznamnějších témat, kterému se věnuje v posledních letech, je botanika tzv. Voynichova rukopisu, které průběžně zpracovává již od roku 2019.

Kromě vlastní výtvarné tvorby se věnuje také jiným uměleckým projektům, ilustracím či literární činnosti – v roce 2022 např. vydala knižní povídku Lami v česko-anglickém znění. Své obrazy začala vystavovat již v době studií, dodnes proto realizovala množství vlastních i kolektivních výstav. V zahraničí získala také ocenění jakožto finalistka soutěží BBA Art Prize v Berlíně a Mostyn Open 21 ve Velké Británii (obojí v roce 2019). V současnosti jsou její obrazy součástí řady soukromých sbírek nejen v České republice, ale i jinde ve světě.

Výstava je přístupná v otevírací době kavárny a galerie: 
Po – Čt: 8.00 – 20.00
Pá: 8.00 – 22.00
So: 11.00 – 17.00



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Klára Sedlo: Tarot – Mezi ďáblem, láskou a měsícem