Vernisáž Klára Sedlo: Tarot – Mezi ďáblem, láskou a měsícem
Do 16. 11. 2024 je v The Barrister Coffee & Wine, Štěpánská 59, Praha 1, zdarma přístupná zajímavá a krásná prodejní výstava Kláry Sedlo: Tarot – Mezi ďáblem, láskou a měsícem.
Malířka se tentokrát pustila do dalších maleb souvisejících s tajemnem a magií. V nejnovější sérii olejomaleb vychází z historických vykládacích karet z Itálie 15. – 17. století. Autorka se zároveň snaží ukázat vykládací karty jako možnost propojení se s naším podvědomím.
Výklady budoucnosti i lidová magie mne fascinují už dlouho. Stejně jako tarotové karty. V dnešní době se jedná i o jakýsi trend – karty tohoto typu s rozličnými motivy má doma spousta lidí. Já se ale chtěla vrátit ke kořenům, k tomu, jak vypadaly první karty, ze kterých vychází dnešní tarot.“ říká Klára Sedlo, která se v tomto roce, mimo jiné, zúčastnila i kolektivní výstavy v Římě. „Itálie mne hodně inspiruje. Vycházím primárně z italských karet, ale také z francouzských. Ostatně, i můj oblíbený tajemný Voynichův rukopis pochází dost možná právě z Itálie.“Kláře Sedlo
Malířka Klára Sedlo ve svých obrazech zpodobňuje mysteriózní, snové až surreálné vize. Má ráda vše, co se nedá na první pohled pochopit. Jedním z jejích nejvýznamnějších obrazových cyklů posledních let je např. Voynichova botanika.
Klára Sedlo se narodila 16. dubna 1993 v Praze, kde stále žije a tvoří. Je synestetičkou – barevně vidí písmena i čísla. V jejím díle je patrné vzájemné propojení symbolismu, surrealismu a magického realismu. Z hlediska techniky preferuje olejomalbu – míchá si tři základní barvy (červenou, žlutou, modrou) v kombinaci s bílou. Dosahuje díky tomu barevných odstínů a kombinací, které mnohdy působí kontrastním dojmem. Jejím nejčastějším námětem jsou bizarní předměty každodenního života, ale také psychologie člověka – podvědomí a jeho touhy. Také ve své závěrečné diplomové práci zpracovala psychologicky zaměřené téma obsedantně kompulzivní poruchy (OCD). Jedním z nejvýznamnějších témat, kterému se věnuje v posledních letech, je botanika tzv. Voynichova rukopisu, které průběžně zpracovává již od roku 2019.
Kromě vlastní výtvarné tvorby se věnuje také jiným uměleckým projektům, ilustracím či literární činnosti – v roce 2022 např. vydala knižní povídku Lami v česko-anglickém znění. Své obrazy začala vystavovat již v době studií, dodnes proto realizovala množství vlastních i kolektivních výstav. V zahraničí získala také ocenění jakožto finalistka soutěží BBA Art Prize v Berlíně a Mostyn Open 21 ve Velké Británii (obojí v roce 2019). V současnosti jsou její obrazy součástí řady soukromých sbírek nejen v České republice, ale i jinde ve světě.
Výstava je přístupná v otevírací době kavárny a galerie:
Po – Čt: 8.00 – 20.00
Pá: 8.00 – 22.00
So: 11.00 – 17.00