Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Klára Sedlo – Absurdno #1

3. 5.-31. 5. / Dobrá trafika / Malba

Nejméně do do 31.5.2016 (s možným prodloužením do konce června) bude v kavárně Dobrá trafika, Újezd 37, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Kláry Sedlo – Absurdno #1.

Doprovodný text autorky k výstavě:

Výstava je směsí cyklu Absurdno, a toho, co z něj dále vychází. Ačkoliv je to začátek a pokračování cesty, obrazy díky kontrastní a nebo právě naopak tlumené barevnosti fungují dobře vedle sebe.

Na začátku tedy bylo Absurdno. na začátku byly absurdní situace, na kterými mi zůstával rozum stát, a ve kterých jsem se ocitala, no, řekněme víc než jednou týdně (tedy většinou během 7 dní tak 180x). Jednoho dne překročilo Absurdno v mém životě rozumnou mez, a já se rozhodla naplno věnovat tomuto fenoménu – protože jsem jej nechápala. Ty události byly všechny silně nepravděpodobné!

Přemýšlela jsem, jak nejlépe znázornit fakt, že do našeho světa zasahují nepravděpodobné,,náhody”, neviditelné pocity a myšlenky bloudící jen tak kolem. Nějaké důvody jednání a emoce – tak důležité a nezachytitelné.

Kdysi mi jeden známý řekl zajímavou věc, kterou použiji pro ilustraci (snad mu to nebude vadit): ,,Když se vaří voda v konvici, můžeme se zeptat -´proč se vaří?´. A na to existují dvě odpovědi. Jedna zní ´protože elektřina nažhaví těleso v konvi na určitou teplotu a to přivede vodu k varu´ a druhá je ´protože si chci udělat čaj´.” Obě odpovědi jsou přitom stejně relevantní, záleží jen na tom, na co že se to ptáme. Jak často říkám, mám dojem, že náš svět není jen 3D nebo 4D. Krom prostoru a času tu musí existovat ještě něco navíc, něco, co – stejně jako čas – nevidíme, a přesto nějak vnímáme. Nějaké to páté Dé. Nebo šesté. Sedmé. ENté. N plus prvé Dé. Jak tohle další Dé, plné oněch důvodů, pocitů, spojení a smyslu, znázornit do obrazu?

Stejně jako je pro mě život jednou velkou homogenní formou, chtěla jsem i formu obrazu spojit do jednoho. Nemalovat výjev, ale – podobně jako moderní malíři – malovat především obraz. Chtěla jsem celý děj obrazu zároveň podřídit dalšímu ději, než je ten znázorněný.

Podřídit ho další logice. Vměstnat dva navzájem se překrývající příběhy do jednoho obrazu, kde jeden nemůže být bez druhého a druhý bez prvního, neboť oba dva navzájem tvoří svůj rámec, stejně jako pocit jednání, myšlenka čin a důvod následek. Hra s optickou iluzí komplementárních barev a barev reálných mi pak pomáhá tyto dva světy názorněji oddělit a ukázat tak jejich rozdílnost a přesto nutnost symbiózy.

Příběhy vizuálně známé lidskému oku se zde střetávají s lineární kresbou, a figura v obraze – ať už reálná nebo lineární – postrádá schopnost zaznamenat to, čím že vlastně je její rámec – stejně jako my nevidíme další rozměr našeho světa. Lineární příběh tak může být myšlenkou odehrávající se kolem reálných věcí majitele, vzpomínkou nebo důvodem k činu. Reál pak obklopuje pocity a myšlenky. Ve vyhrocených situacích jsme pak schopni tyto paralely vnímat – jako například obraz Jiná noc, po níž nepřišlo ráno, nebo především velké plátno, o kterém je řeč v dalším odstavci.

Troufla jsem si tak vybudovat svůj vlastní kánon zobrazení, smíšením iluzivní a symbolické malby, smíšením reálné barvy a barvy, jež se zadře až do sítnice a především smíšením klasického malířského znázornění a nečekaného lineárního vstupu mezi toto zobrazení. Moje snažení dosáhlo (prozatím) finálního výsledku na třímetrovém figurálním plátně, které je zas o něco dál a mírně se liší od vystavených prací, a které si budete moci prohlédnout na otevřených dnech AVU letos v červnu (neboť nebylo možné ho sem vměstnat).

Rozhodně ráda uvítám všechny, které zajímá něco, co přesahuje vlastní rámec. 🙂

(tvorbu plátna též můžete sledovat na www.klarasedlo.blogspot.com a

www.klarasedlo.webnode.cz )

Klára Sedlo (*1993):

CZE:
Studium:
2004 – 2012 Malostraské gymnázium, Praha
2007 – 2012 odpolední studium na ZUŠ Štefánikova, Praha
2012 – 2014 pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
2014 – dosud studium na Akademii Výtvarných Umění v Praze v malířském ateliéru M. Rittsteina

Výběr z výstav:
Skupinové:
Josefská 7, Galerie 1, Praha, 2015
Těsně vedle, Galerie Josefa Lieslera, Kadaň, 2014
Výstava v rámci festivalu Literární Vysočina, 2011

Samostatné:
Barrandov, Galerie Divadla Na Prádle, Praha, 2013
Obrazy, Pitomá kavárna, Praha, 2011
Černý Sklivec, Rock Café, Praha, 2011
Bar Jiný svět, Galerie Divadla Na Prádle, Praha 2010
Reversum, bar a kavárna Hidden, Praha, 2010

Předlohou k obrazu s bílou kapsičkou na zip  (fotka 15) byl objekt- autorské dílo D.Rakouské a Dr.Laborator.

Více zde: http://klarasedlo.webnode.cz/sedlo/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Klára Sedlo – Absurdno #1