Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Klára Horáčková – Evoluce

Do 7.7.2017 bude v Galerii Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6 (tram Říčanova a pak cca 500 m), přístupná zajímavá a krásná výstava skleněných objektů Kláry Horáčkové: Evoluce.

Text Petra Nového k výstavě:

Současné české umělecké sklářství je pozoruhodné tím, kolik barev a odstínů má. Dokáže být tradiční i experimentální, aniž by v touze po osobitosti ztrácelo tvář. Nechybí mu invence, odvaha a touha, základní podmínky skutečné tvorby – prochází neustálou evolucí. Proto si Klára Horáčková pro svou aktuální kolekci objektů skutečně nemohla zvolit lepší název než právě tento pojem. Je ostatně charakteristický i pro její umělecký přístup, kdy odmítá zůstat ukotvena v jednom tvůrčím paradigmatu, v jehož rámci lze pouze variovat. Opakování je pro ni pohybem v kruhu, jenž není veden svobodnou vůlí, ale otrockou rutinou.

„Evoluce“ Kláry Horáčkové, důmyslně stvořená ze stavovaných a někdy ještě nad kahanem tvarovaných skleněných tyčinek, evokuje zvrásněný povrch čedičových útvarů vyvřelých z nitra země. A protože je autorka absolventkou střední sklářské školy v Kamenickém Šenově, nabízí se slovní spojení návrat ke kořenům. Kdo ví, zda otisk majestátní Panské skály nad městem, brány do pekla, ráje či jiných světů, není symbolicky přítomen v každém z jejích děl. Takové intuitivní vzpomínky na budoucnost, protože příroda je v intencích jednoho lidského života věčná.

Sklo je materiálem, s nímž si není radno zahrávat. Je nevyzpytatelné jak střelka kompasu na magnetickém pólu. Ukazuje do všech stran a nikam. Kláře Horáčkové se daří držet si vlastní směr bez ohledu na to, zdá-li se cesta schůdná či nikoliv. Protože dobře ví, že se při svém uměleckém potýkání se sklem může spolehnout jen na vlastní instinkty. Podstata evoluce totiž netkví v okolním dění, ale přímo v nás samých.

Petr Nový

hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

kurátor Galerie KuzebauchFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Klára Horáčková – Evoluce