Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Kevin V. Ton: Láska ke krajině prochází žaludkem

Do 30.9.2016 bude v galerii a centru Langhans – Člověk v tísni, Vodičkova 37, Praha 1, přístupná výstava fotografií Kevina V. Tona: Láska ke krajině prochází žaludkem.

Výstava propaguje myšlenku komunitou podporovaného zemědělství (KPZ), která se i v České republice v posledních letech rozrůstá. KPZ je jednou z cest k potravinám z blízka, rozvoji lokální ekonomiky i místního života a podpoře zemědělců, kteří pečují o půdu a krajinu. Výstavu bude navíc každý týden doprovázet tématický večer, kde se můžete dozvědět více o tom, jak produkce a spotřeba potravin ovlivňuje prostředí kolem nás. Ve spolupráci s dalšími organizacemi (Ekumenická akademie, Glopolis, Semínkovna) jsme pro vás připravili promítání filmů, diskuse, ochutnávku místních potravin, i jednoduché návody pro změnu každodenního rozhodování. Přijďte a nechte se inspirovat.

Doprovodný program:

Výstavu bude navíc každý týden doprovázet tematický večer, kde se můžete dozvědět více o tom, jak produkce a spotřeba potravin ovlivňuje prostředí kolem nás. Ve spolupráci s dalšími organizacemi (Ekumenická akademie, Glopolis, Semínkovna) jsme pro vás připravili promítání filmů, diskuse, ochutnávku místních potravin, i jednoduché návody pro změnu každodenního rozhodování. Přijďte a nechte se inspirovat.

15. 9. 2016 od 17:00 hod.
Semínka našich babiček aneb ze zahrádky do zahrádky – První rok iniciativy Semínkovna

“Tak jako se v knihovně půjčují knihy, semínkovna nabízí osivo do vaší zahrádky. Tak jako se do knihovny knihy po přečtení vracejí, tak i při sklizni myslete na sdílení semínek v semínkovně…”

Iniciativa Semínkovna slaví v České republice své první narozeniny a to je rozhodně chvíle hodná oslavy! Za jediný rok se podařilo založit 36 semínkoven v 10 krajích a 30 městech. Proškolili jsme 40 nadšených zájemců o domácí semenaření, zúčastnili jsme se mnoha akcí po celé ČR a vytvářeli jsme program pro děti i dospělé. Okolo krabiček a skříněk se semínky se sešly stovky lidí, kteří se rozhodli navzájem sdílet přebytky semínek z vlastních zahrádek. Někteří se se semenařením teprve seznamují, jiní již semenaří několik let a díky semínkovnám teď mohou s ostatními sdílet své nadšení a lásku k tradicím našich předků, pěstovat plodiny bez chemických přípravků a pochutnávat si na odrůdách, které si oblíbily již naše babičky.

Program večera:

V rámci slavnostního večera jsme pro vás připravili bohatý program. Semínkovou burzu, malou výstavku starých odrůd, od 18:30 hod přednášku zakladatelky iniciativy Kláry Hrdé: Rok se Semínkovnou – jak nám semínka mění život – dozvíte se, jak a proč iniciativa Semínkovna vznikla, jak funguje, jak se do ní zapojit a co přinesl první rok. Druhá část se zaměří na představení a plánované aktivity nově založeného spolku Semínkovna, z.s. Klára si na oslavu pozvala i několik zajímavých hostů a chybět nebude ani narozeninový dort! Oslavu zakončí promítání dokumentárního filmu ve spolupráci s Glopolis od 20:00 hod.

Pořádá: Iniciativa Semínkovka ve spolupráci s Glopolis

—————————————————————————–
22. 9. 2016 od 19:00 hod.
Pěstuj planetu – Ekumenická akademie

Každý 9. člověk trpí hlady a přitom je dostatek jídla pro všechny, je ale nerovnoměrně rozděleno a vliv na to má i klimatická změna. Kampaň Pěstuj planetu upozorňuje na neudržitelný způsob produkce a spotřeby potravin. Zároveň ukazuje, jak je možné každodenním rozhodováním snižovat svůj dopad na klima a podporovat změny obchodních praktik, ale také jíst lépe a kvalitněji. Co můžeme tedy jako jednotlivci udělat? Představíme vám pět jednoduchých kroků jak „pěstovat planetu“. Dále se můžete těšit na ukázku z Klimatické snídaně a na krátký film o dopadech klimatické změny na ženy pěstitelky v různých koutech světa.

Pořádá: Ekumenická akademie

—————————————————————————–
29. 9. 2016 od 19:00 hod.
Promítání filmu Another Way a ozvěny 3. Evropského setkání komunitou podporovaného zemědělství v Ostravě (Third European CSA Meeting in Ostrava)

V rámci večera se můžete těšit na film Another Way, který představuje iniciativy komunitou podporovaného zemědělství (tzv. KPZky) z různých koutů Evropy. Dokument poukazuje i na problematiku přístupu k půdě (Access to Land), jelikož toto téma je úzce spojeno právě s KPZtkami. Proto bude následná diskuze obohacena i o ozvěny z posledního 3. Evropského setkání KPZ v Ostravě, abyste se dozvěděli nejnovější informace týkající se nejen KPZ, ale právě i přístupu k půdě či potravinové suverenity.

Pořádá: CooLAND ve spolupráci s Glopolis

 

http://www.kevin-v-ton.com/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Kevin V. Ton: Láska ke krajině prochází žaludkem