Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Kateřina Janišová: můj NY sen

Do 26. 8. 2023 je v maxi – i minigalerii centra Foto Škoda, Vodičkova 37, Praha 1, zdarma přístupná zajímavá a krásná výstava Kateřina Janišová: můj NY sen.

Fotografka Kateřina Janišová podnikla letos v červnu čtrnáctidenní cestu do New Yorku se svou múzou, modelkou Májou Zunovou. Tyto dvě ženy za svůj pobyt v Americe nafotily přes 10 000 fotografií, nachodily více než 200 km a fotily na mnoha atraktivních lokacích. Výběr toho nejlepšího z jejich americké výpravy můžete vidět v Minigalerii FotoŠkoda do 26. srpna 2023.

Kateřina Janišová fotila celou dobu jak na digitál, tak na kinofilm, a ještě k tomu středoformát Hasselblad. Byl to pro ni nejnáročnější fotomaraton za její fotografickou kariéru, kdy musela kolikrát překonávat sama sebe. Celý projekt je silnější o to víc, protože Mája Zunová několik týdnů před odjezdem do USA prodělala ošklivý úraz. Dokázala se ale znovu postavit na nohy a s Kateřinou zrealizovala její fotografický sen.

Mája Zunová fotografku fascinuje hlavně tím, že má v sobě nespočet emocionálních poloh a dokáže je vyjádřit před fotoaparátem tak dokonale, že na každé fotografii vypadá úplně jinak. Duo Mája a Kateřina spolu fotí již několik let a mají mezi sebou neuvěřitelně silné tvůrčí napojení.

Výstava je prodejní (cena maloformátové fotografie je 5 000 Kč, cena velkoformátové fotografie je 20 000 Kč) a část zisku poslouží k financování rekonvalescence Máji po jejím úrazu. Máte-li zájem o některou z vystavených fotografií, můžete kontaktovat zaměstnance centra Foto Škoda v oddělení Alb a rámů (suterén, vchod č. 1), případně na e-mailu fotosluzby@fotoskoda.cz nebo na telefonním čísle 222 929 039.

Kateřina Janišová vystudovala fotografii a jako profesionální fotografka působí více než 15 let. Zaměřuje se převážně na focení žen a její hlavní parketou je černobílá fotografie. Od roku 2016 působí jako lektorka fotografie ve FotoŠkoda, několik let také pracovala jako externí redaktorka fotografického magazínu FotoVideo. Fotografie je její životní náplní a láskou, díky čemuž si vytvořila nezaměnitelný rukopis. 

V roce 2021 vydala svou první fotografickou knihu WOMAN, se kterou byla rok poté nominována Asociací profesionálních fotografů na ocenění v kategorii Fotografická publikace roku. V roce 2017 získala od sdružení FIAP zlatou a bronzovou medaili za svou práci. V roce 2022 byla nominována na osobnost české fotografie.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Kateřina Janišová: můj NY sen