Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Katarzyna Przezwańska (PL) a Beatrix Szörényi (DE/HU): Na ramenou obrů

Do 28.6.2015 bude v Karlin studios, Křižíkova 34, Praha 8 (vzadu), přístupná zajímavá výstava Katarzyna Przezwańska (PL) a Beatrix Szörényi (DE/HU): Na ramenou obrů.

Stejně jako máme tendenci opouštět a ničit stavby a památky spojené s naší nedávnou historií, jako jsou socialisticko-modernistické budovy, existuje i opačný trend: uchovávat a restaurovat, často i za přemrštěné částky, architekturu dob považovaných za slavná období naší civilizace. Městská krajina je tak posetá ikonickými budovami, zbavenými své funkce a transformovanými v turistické atrakce.

Cílem rekonstrukcí a restauračních prací v Müllerově vile a vile Tugendhat, probíhajících na etapy již od osmdesátých let, bylo vrátit budovy do stavu, v jakém byly, když je ještě obývali původní majitelé. Panovala tedy snaha odstranit v co největší míře nánosy pozdějších období. Nejenže nám chybí archivní dokumentace týkající se života obou vil během druhé světové války a komunismu – architektonické prvky a nábytek (či jeho repliky) byly navíc vráceny na své původní místo, považované za prioritní: zkrátka na to “správné” místo. Jenže jestliže jsme vilám vrátili dobovou estetiku, proměnili jsme je tím v muzea a zredukovali jejich funkční architekturu na roli svědectví, modelu či mýtu. Převrátíme-li teorie Adolfa Loose naruby, můžeme se ptát, jak moc se architektura tím, že jí byla odňata její funkce, zdeformovala. Do jaké míry se obě vily proměnily v pouhé ornamenty, zapadající do politiky valorizace města? Ale co když je ornament jen otázkou míry?

A co když lidé, stojící na ramenou obrů, vidí na horizontu pouhé vrcholy uprostřed rozostřeného mlžného oparu, co když i z těch nejvyšších věží vidí jen střechy odrážející nebe?

Ve své práci Úkryt v hladině (Refuge in the Surface) míchá Beatrix Szörényi archivní fotografie a vlastní kresby architektury a fasád, sochy a vlastní konstrukce. V každém z obrazů se plocha subjektu jeví jako vymazaná, poškrábaná, rozbitá nebo popsaná. V této práci Beatrix Szörényi zdůrazňuje transformační proces a komplexnost historie, jež neustále přidává další vrstvy a se stále toutéž pravidelností ničí stopy vlastního vývoje.

Svou prací Ornamenty (Ornamenty) intervenovala Katarzyna Przezwan´ska do fasád různých domů v několika čtvrtích polské Zieloné Góry. Intervence spočívá v natření různých dekorací a štuk na fasádách živými barvami, což odkazuje k polychromii starořeckých soch1. Podle umělkyně by se modernita v architektuře měla nejen obracet výhradně k jednotlivci, ale měla by také stavět krásu na první místo: použitím jasných barev si umělkyně nárokuje právo na extrovertní, nespoutanou představu o kráse. Modernita se v jejím pojetí nerozchází s minulostí. Naopak: nabízí alternativu. Vrací se ke starobylé myšlence hrdé a velkorysé krásy a předává ji dál za použití nových technologií a materiálů, ale i s respektem ke starším architektonickým vrstvám a s hlubokým obdivem k přírodě.

Narozena v roce 1984 ve Varšavě, kde žije a pracuje. Studovala na varšavské Akademii výtvarného umění, kterou absolvovala v roce 2009. Vybrané samostatné výstavy: Galerie Dawid Radziszewski (Dobrota, krása, štěstí – Goodness Beauty Happiness, 2015), Centrum současného umění Zamek Ujazdowski, Varšava (Pěkné a příjemné – Nice and Pleasant, 2013), Abteibergmuseum, Monchengladbach (WARMHAUS, 2012), Galeria Kolonie (Přírodní výběr – Natural Selection, 2011). Účastnila se skupinových výstav, např. v Muzeu moderního umění ve Varšavě, Centru současného umění Zamek Ujazdowski ve Varšavě, v Muzeu Bärengasse v Zurichu, MARRAKECH BIENNALE 4, BWA Zielona Góra, BWA Tarnów.

Beatrix Szörényi (*1976 v Düsseldorfu) vystudovala fakultu intermedií na The Hungarian University of Fine Arts. V letech 2008-2010 byla nositelkou Derkovits stipendia a v roce 2009 získala cenu Kláry Herczeg. Absolvovala rezidenční pobyty na Slovensku (2008), v Paříži (2009) a Vídní (2010). Její práce byly vystaveny např. v Trafó Gallery (Budapešť), the Bunkier Sztuki (Krakov), Etc. Gallery (Praha), Kunstverein Wolfsburg, Kunsthalle (Budapešť), či v ICA-Dunaújváros (Maďarsko).

Obě umělkyně jsou momentálně rezidentkami v A.I.R. Futura v rámci programu Visegrádského fondu pro umělecké rezidenční programy – Vizuální a zvukové umění.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Katarzyna Przezwańska (PL) a Beatrix Szörényi (DE/HU): Na ramenou obrů