Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Katarína Zemková: Bozky pod čerešnou

3. 5.-3. 6. / Slovenský dům / Malba

Do 3. 6. 2022 bude ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1,  přístupná zajímavá výstava obrazů Kataríny Zemkové: Bozky pod čerešnou. Otevřeno Po – Pá 10:00 – 18:00.

Katarína Zemková ukončila vzdelanie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, v odboroch história – výtvarná tvorba – muzeológia  v roku 2001 diplomovou prácou pod vedením akademického sochára Viliama Lovišku.

Počas štúdia bola vedená takými osobnosťami umeleckej obce, akými sú grafik  Igor Benca, spomínaný sochár Viliam Loviška, dizajnér Jozef Dobiš, maliar Jozef Jaňák, alebo akým bol akademický maliar Karol Baron, člen československej surrealistickej skupiny.

 • V roku 2000 úspešne participovala na medzinárodnom projekte s názvom Andy Warhol, fotografa a výtvarníka Daniela Brogyányiho.
 • Realizuje workshopy maľby pre deti aj dospelých, napr. na festivale Senecké leto 2016 (viac informácií na FB: Ateliér Katarína Zemková).
 • Svoje umenie dokáže interpretovať aj vo forme maľby na stenu, najmä v komerčných priestoroch.
 • V roku 2016 vytvorila slogan pre spoločnosť ISA a vyhrala finančnú cenu za obraz pre predaj produktu LVL0 (LEVEL ZERO).
 • V roku 2017 prevzala prestížne ocenenie Tvorivý čin roka, ktorý jej udelila Komisia kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali
 • V roku 2018 odštartovala projekt so známym textárom, básnikom a esejistom Jánom Štrasserom, s názvom TOTO SOM…, kde vznikla unikátna symbióza básní a obrazov. Projekt bol prvýkrát odprezentovaný v Art Centre Synagóga v Trenčíne.
 • Kurátorský posudok autorke napísali uznávaná teoretička umenia, Prof. PhDr. Ľubomíra Fašangová, PhD. a PaedDr. Ela Porubänová, kurátorka Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne.
 • V roku 2019 si prevzala ocenenie tvorby Plaketou Aničky Jurkovičovej, na filmovom festivale pri príležitosti odovzdávania ceny Kvet Tálie.
 • V roku 2019 vytvorila dizajn s enviro tematikou na polepy vozidiel PRESS spoločnosti Brantner Slovakia, zároveň bude pre túto spoločnosť realizovať street art projekt s názvom „Brantner podporuje umenie“
 • Od roku 2022 je členkou umeleckého združenia ARTEM
 • Pripravuje knihu PRAVDY A SNY, v ktorej sa snúbi jej výtvarné umenie a reflexie Ivana Matulíka

Kurátor PhDr. Ľuboslav Moza, PhD. o autorce napsal:

Krása je jednou z veľkých hodnôt ľudstva. Ono ju nielen obdivuje a miluje, ale bytostne potrebuje.
Je veľmi, veľmi náročné vložiť ju do umeleckého diela tak, aby nebola iba „ľúbivkou“, či súhrou farieb. Ale aby prinášala radosť, energiu, žiariace oči, i poznanie, že svet je krásny.
Katarína Zemková patrí medzi vzácne výtvarné umelkyne, ktoré vedia nielen maľovať, ale i tvoriť mimoriadne umelecké diela. Katkine obrazy patria dnes medzi tie výnimočné.
Nielen preto že je profesionálkou. Jej obrazy sú živé chvíľky toho života, pre ktorý slová nestačia. Sú túžbou, i slobodou, pretože abstraktný prejav diváka oslobodzuje od reálií a vnáša ho do voľnej tvorby príbehov.
Katka Zemková vstupuje medzí ľudí často dominantným impresionizmom v obrazoch. Dáva im hĺbku zážitkov, vyzýva k objavovaniu vlastných príbehov v nich. Obdivujem jej farebnú kreativitu i tvarovú nápaditosť.
Autorka ma prekvapila krásnou kolekciou minimalistických, čiastočne monochrómnych obrazov, kde dominantnou diagonálou, či tak pôsobivým symbolom dneška, náznakom stáda oviec, a podobne tvorí nové cykly. Umelecky veľmi dobré. Pri spoznávaní je doterajšej, výrazne bohatej tvorivej cesty som sa dostal k jej dielam, reflektujúcim pop surrealizmus. Preto viem, že táto umelkyňa má nielen talent ale aj potenciál verejnosť prekvapiť.
Umenie, ktoré potrebujeme. Obrovská škála formy a obsahu. Katarína Zemková si vybrala jednu z ciest. Pretože vie, že objavne namaľovaný obraz je zároveň cestou k úspechu každého z nás.

PhDr. Ľuboslav Moza, PhD.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Katarína Zemková: Bozky pod čerešnou