Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Katarína Poliačiková: The Melancholy Mad Tenant

Do 23. 4. 2022 bude v Jiří Švestka Gallery, Janáčkovo nábřeží 5, Praha 5, přístupná zajímavá výstava Kataríny Poliačikové: The Melancholy Mad Tenant.

Stejně jako prstence Saturnu i výstava The Melancholy Mad Tenant Kataríny Poliačikové osciluje kolem vesmírného tělesa, které je v naší planetární soustavě jedno z nejvzdálenějších a astronomicky i kulturně se s ním pojí řada záhad a rozporů. Středobodem je tu náladový Saturn a jeho zvláštní „mentální“ gravitace, s níž souzněla i řada neklidných myslitelů – od renesančního učence Roberta Burtona po avantgardního teoretika kultury Waltera Benjamina. Počínaje středověkem je Saturn spojován s melancholií, kterou ve 21. století téměř zcela pohltila deprese jako diagnóza.
Série děl, tvořících výstavu nazvanou podle alba londýnské industriální skupiny Coil, otevírá nuance melancholie napříč časem a prostorem. Práce, které navazují na dosavadní praxi slovenské umělkyně, spojují osobní a planetární perspektivu prostřednictvím souvztažností intimních životní příběhů s narativy NASA o průzkumu vesmíru.
Výstava podle slov umělkyně spojuje dohromady “vlastní fotografie, ale také ty, které poslala sonda Cassini ze své cesty k Saturnu, melancholie z míjení v newyorském metru, předměty z bleších trhů oscilující na hranici zapomnění nebo cesta do depozitáře Moravské galerie za Dürerovou grafikou Melencolia I. (1514).”
Výstavu doprovází báseň s názvem „Weeping for Cassini / Oplakávání Cassiniho“, kterou napsala básnířka, esejistka a filozofka Juliana Sokolová.
Jedno z vystavených děl, video se stejnojmenným názvem The Melancholy Mad Tenant, vzniklo během rezidenčního pobytu Kataríny Poliačikové v košickém Kině Úsmev, který byl podpořen z veřejných prostředků slovenského Fondu na podporu umenia.
Výstavní program Jiri Svestka Gallery je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Magistrátu hlavního města Prahy.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Katarína Poliačiková: The Melancholy Mad Tenant