Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Katarína Kováčová – Miroslav Mužík: Někdo jako já

12. 3.-12. 4. / Slovenský dům / Malba

Do 12. 4. 2024 je ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1,  přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Kataríny Kováčové a Miroslava Mužíka: Někdo jako já.

Katarína Kováčová (*1963) je česká malířka slovenského původu sídlící v Ostravě.

Katarína Kováčová se postupem let od realisticky pojatých obrazů dopracovala k abstraktní malbě s prvky čínské kaligrafie. Její tvorba je zcela spontánní, až živočišná. Díla vznikají s předběžnou přípravou a jejich výsledná realizace vystihuje autorčino emoční rozpoložení. Vzhledem k tomu, že Katarína je jako člověk velice živelná, její malba působí na diváky obdobným dojmem. Tvorba je pro autorku výzvou, ale i hrou, způsobem seberealizace i možností, jak přes umění poznat sebe sama. Ve chvíli, kdy se nakloní nad prázdnou plochu-nepoužívá malířský stojan, omezoval by ji-netuší, co vznikne. Během okamžiku se ale napojí na svůj vnitřní hlas a ruka jí začíná tvořit sama bez jakékoli sebekontroly a stylizace. Výsledek pak na sebe nenechá dlouho čekat. Tvůrčí energie často vysublimuje tím, že autorka odkládá tubu s barvou a začíná pracovat rukama. Její sepětí s dílem nemůže být v té chvíli těsnější, vkládá do něj sebe sama a zcela nezištně se stává součástí vlastního uměleckého bytí.

Výsledná barevnost obrazu pak souvisí s její momentální náladou. K tomu, aby Vám Katarína sdělila, jak se cítí, jí zpravidla stačí tři barevné odstíny. Díky nim pochopíte, že její vnitřní svět je pestrý, plný různých zvuků, vůní a chutí života.

– Gabriela Pelikánová, kurátorka Galerie Výtvarného umění v Ostravě (GVUO)

https://katarina-kovacova-art.webnode.cz/

Miroslav Mužík ( nar. 1957 Louny ), malíř a pedagog v Mostě. Začínal pod výtvarným vedením malíře V.Mirvalda. Patřil do výtvarné skupiny, kterou vedli doc.Zdeněk Sýkora a Václav Jíra ( tzv. Lounská škola ).V roce 1982 absolvoval na ÚJEP Ústí nad Labem výtvarný obor pedagogické fakulty. Malíř především fauvistických krajin. Slovník Chagall str.147. Sběratelsky žádaný malíř, jenž je dražen v aukčních síních, vystavuje po celé ČR.

Kurátorka: Renáta MužíkováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Katarína Kováčová – Miroslav Mužík: Někdo jako já