Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Karel Pražák: „Když ulice promluví…“

1. 3.-26. 3. / Galerie 1 / Fotografie

Do 26.3.2016 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná zajímavá výstava street fotografií Karla Pražáka: „Když ulice promluví…“

„Když ulice promluví…“ představí průřez toho nejlepšího od roku 2006. K vidění budou fotografie z našeho hlavního města, ale i z pulzujících velkoměst jakými jsou New York, Los Angeles, Paříž, Moskva a mnoho dalších…

Fotograf Karel Pražák:
Fotografování provází Karla Pražáka už od samého dětství, kdy využíval každé možnosti zachytit svět pomocí analogového fotoaparátu. Věnoval tomu často i celé dny a plnil alba fotografiemi, aniž by tušil, jak vážně tato činnost ovlivní jeho život.
S přibývajícím věkem nastal přechod na digitální fotografii. Nejdříve dokumentoval pomocí malých kompaktů, ale velmi brzy pochopil, že už jeho záměrům zcela nestačí.
Divoké pražské večírky a na nich dlouhé rozhovory s profesionálními fotografy ho brzy přivedly k možnostem honorovaných zakázek pro hudební kluby. To byl moment, kdy se pevně rozhodl zakoupit první zrcadlový fotoaparát značky Nikon a začal aktivně poznávat kouzla reportážní fotografie.
V průběhu dalších let, kdy Karel pracoval pro několik hudebních serverů a klubů, zjistil, že tento druh fotoreportáže ho zcela nenaplňuje a působí na něj dokonce až sterilním dojmem. Opravdovou kreativitu a uspokojení našel až v jednom z proudu reportážní fotografie zvaném street.
Karel velmi rád utíká do světa autentičnosti a opravdových lidských příběhů, které se odehrávají v ulicích měst. Street dokument ho fascinuje už jen díky dobové výpovědi a schopnosti postupujícími lety zrát. Každá lidská tvář nebo pouliční moment nese sebou určitý děj, a pokud se díváte pozorně, tak pochopíte, že nevybírá focené osoby náhodně, ale vybírá ty, z kterých cítí nevšední energii. Nezáleží na tom, jestli ta energie pramení ze života komplikovaného, smutného či šťastného, ale záleží na zachycení její skutečné podstaty a hloubky v ten daný okamžik. To dává jeho tvorbě naprosto neomezenou sílu a klíč k rozvinutí fantazie svého pozorovatele.
Pouliční fotografie se skvěle doplňuje s cestováním, které je jeho další hlavní vášní. Propojení těchto dvou prvků mu dává pocit maximální realizace. V poslední letech dokumentuje v zahraničí především různorodost národů, neobvyklé životní situace, ale i paradox dnešní doby..

Více o autorovi naleznete na: facebook.com/karelprazakphotoFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Karel Pražák: „Když ulice promluví…“