Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Karel Prášek a Vladimír Bok: Zase spolu

20. 7.-1. 8. / Nová síň / Malba

Do 1. 8. 2021 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava Karla Práška a Vladimíra Boka: Zase spolu.

Text Jaroslava černého k výstavě:

VI. společná výstava dvou přítel – malíře a sochaře, tentokráte jubilejní.

Velký malíř, mistr barev s velkým tajemstvím:  Karel Prášek.

V 16 letech začal studovat v Paříži a velice brzy načichl stylu, který později v Čechách nenacházel  takové odezvy, na kterou uvykl v Paříži. Nenechal se zlomit, pouze své obrazy z počátku zahalil do tmavých smutných barev.  Přes roky zákazu zarputile vydržel, neustále maloval, občas přešel na grafickou techniku rytí.
Karel se vymyká běžnému hodnocení, které je v Čechách normou. Je políben Francií, kterou považuje za svůj druhý domov a také tam má úspěch, který mu napovídá, že cesta lineární malby je mu vlastní.
Pracovitost,  více jak čtyři desetiletí , ho neopouští. Své nápady stále realizuje s lehkostí,  neopakuje se, překvapuje.  

Vladimír Bok

Od 70 let vystavuje absolvent dvou vysokých škol své dřevěné polychromované sochy převážně společně s několika malíři, k nimž patří v prvé řadě Karel Prášek. Současně pracuje i jako restaurátor, kde dřevo je to, co ho odjakživa přitahuje a inspiruje. Jeho sochy jsou určeny k použití především v plenéru, kde vyniká jejich přirozené tvarosloví. Připomínají vznášející se štíhlé stromy. Jejich pestrá, ale přirozená barevnost, podtrhuje nevšední nápaditost.

MgA. Jaroslav ČernýFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Karel Prášek a Vladimír Bok: Zase spolu