Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Kamil Lhoták: Sic Itur Ad Astra – Obrazy, básně, přátelé

16. 7.-18. 10. / Museum Kampa / Malba

Do 18.10.2015 bude v Muzeu Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1, přístupná rozsáhlá a krásná výstava Kamil Lhoták: Sic Itur Ad Astra – Obrazy, básně, přátelé.

Výstava v Museu Kampa představuje veřejnosti dobře známou osobnost malíře a ilustrátora Kamila Lhotáka (1912-1990). Jeho rozsáhlé malířské a ilustrační dílo bylo představeno na desítkách výstav doma i v zahraničí. Aktuální výstava Sic Itur Ad Astra (Takto se létá ke hvězdám) vznikla ve snaze představit významné provenční obrazy, které byly často Lhotákovým darem jeho blízkým přátelům. Výstava byla připravena ve spolupráci s Retro Gallery.

Přes šedesát olejomaleb promlouvá svými příběhy nejen v rovině malířské, ale také vztahové. Jména jako Jiří Kolář, Adolf Branald, František Hrubín, Josef Hiršal, Kamil Bednář, Ivo Vodseďálek, Ivan Blatný nebo Václav Chochola jsou nostalgickou vzpomínkou na přátelství, která vypovídají o lidech i motivech, které Kamil Lhoták maloval. Literární a společenský svět, který jej obklopoval, je pozoruhodnou intelektuální paletou a bohatým zdrojem nezapomenutelných výjevů.
Přes šedesát olejomaleb představuje to nejlepší z let 1937 až 1954. Většina obrazů má výstavní premiéru, často skončily jako osobní dar někomu, kdo se z něj těšil po generace. Některé byly vystaveny na prvních výstavách Skupiny 42, některé jsou zcela novým objevem.
Výstava je doplněna úryvky z literární tvorby přátel Kamila Lhotáka a je představen i jeden jeho původní text – lehce morbidní pohádka Kouzelník a hostinský, kterou napsal ve čtyřicátých letech.
Výstava v Museu Kampa nemá za cíl být vědeckou studií srovnávající vztah slova a obrazu, spíše by ráda vzdala hold přátelům, kteří se potkali ve svých básních a obrazech a společně vzlétali ke hvězdám.

Výstavu doplní výpravný katalog o 100 stranách, v němž jsou k nalezení reprodukce všech vystavených děl včetně soupisových čísel, či kalendárium s doplňujícími texty. Umělecká díla doplňují momentky ze Lhotákova života od významného fotografa Václava Chocholy.
Text: MgA. Jakub Sluka, kurátor výstavy

Doprovodný program k výstavě Kamila Lhotáka:

Komentovaná prohlídka s lektorem
22. srpna 2015, 15:00
60 Kč plné / 40 Kč zlevněné

Rodinná dílna pro děti
22. srpna 2015, 16:00
100 Kč dítě, 1 dospělý zdarma, 2. dospělý 50 Kč

Zmizelá periferie. Procházka po Libni s historikem architektury Richardem Biegelem
26. září 2015, 14:00
130 Kč plné / 80 Kč zlevněné, v ceně je zahrnut časově neomezený vstup na výstavu

Komentovaná prohlídka s autory výstavy
6. října 2015, 18:30
60 Kč plné / 40 Kč zlevněné

Obraz a báseň. Komponovaný večer s poezií
datum a čas bude upřesněn
60 Kč plné / 40 Kč zlevněné

Programy pro školy a veřejnost na objednávku:
Programy připravujeme také v dalších cizích jazycích
Workshopy pro MŠ, ZŠ a SŠ
Komentované prohlídky

Rezervace výše uvedených programů prosím provádějte na emailu rezervace@museumkampa.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Kamil Lhoták: Sic Itur Ad Astra – Obrazy, básně, přátelé