Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Julius Reichel, Petra Ptáčková: BALENSIAGA SS24 Cruiser Collection

12. 4.-16. 6. / Karpuchina Gallery / Instalace

Do 16. 6. 2023 najdete v Karpuchina gallery, Rybná 22, Praha 1, v podzemí silnou a instalačně velmi zajímavou výstavu Julius Reichel, Petra Ptáčková: BALENSIAGA SS24 Cruiser Collection.

Vítejte na KONEČNÉ HRANICI módy, kde se luxus a udržitelnost střetávají ve velkolepé přehlídce trash couture. Kolekce SS24 Cruiser značky Balensiaga je vrcholem haute garbage kolekce, která proměňuje odpad ze skládek na drahé poklady. Pod leskem a pozlátkem se ale skrývá hlubší pravda: závazek módního průmyslu k udržitelnosti není nic víc než fasáda, ekologická zástěrka pro jeho chamtivost a nadbytek. Na této výstavě se společně potkávají Petra Ptáčková a Julius Reichel, kteří za pomoci lehké satiry zkoumají rozpory v luxusní módě a její dopad na současnou společnost, jenž si skrze ní za nemalé částky kupuje svou totožnost a svědomí.

Letos poprvé představí Balensiaga SS24 nové tváře a kapsuli Východního bloku. Potom, co se designéři Petra Ptáčková a Julius Reichel shodně rozhodli, že pro prezentaci jejich nejluxusnějších showpieců již nechtějí sdílet bílé prostory vně kontextů, a to bez ohledu na to, o jak slavnou adresu se jedná, budou vynaloženy nemalé náklady na vybudování lokace v podobě uprchlického tábora. Očekávejte okázalý, efektní program založený na sdílené konzumaci pro dobro všech.

Módní návrhy Petry Ptáčkové j (*1987), která je známá svými zero waste střihy, využíváním zbytkových materiálů, transformovatelným a modulárním oděvem a čepicemi, jsou vzpourou proti elitářství a exkluzivitě módního průmyslu. Její kousky jsou vyrobeny z opětovně použitých materiálů a vytvářejí nový druh luxusu, který si cení udržitelnosti a společenské odpovědnosti více než statusu a bohatství. Ptáčková svými návrhy vyzývá k přehodnocení významu módy a jejího vlivu na svět kolem nás.

Vystavená díla Juliuse Reichela (*1981), můžou být pohledem na absurditu módního braku. Jeho díla si pohrávají s myšlenkou hodnoty a ceny a proměňují vyřazené materiály v umělecká díla, která jsou zároveň pravěká i současná. Jeho rozřezané svetry a džíny vpletené do ručně vytvořené osnovy z větví jsou zbavené zásahů barvami a jsou absolutním příkladem do extrému vyhnané recyklace, která ho zajímá stejně, jako proces nerespektování hranic závěsného obrazu.

Při procházení KONEČNOU HRANICÍ, je důležité si uvědomit, že móda je příběhem toho, co se děje kolem nás a že k lidem promlouvá obyčejným příběhem každodenního života.

Stojíme za Balensiagou, protože Balensiaga stojí za nezneužíváním dětí, právy žen, svobodou žen, proti válkám, rasismu a sexuální diskriminaci a v neposlední řadě také se všemi uprchlíky!

Tuto výstavu musí vidět každý, kdo se zajímá o módu, umění a sociální spravedlnost.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Julius Reichel, Petra Ptáčková: BALENSIAGA SS24 Cruiser Collection