Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Julian Rosefeldt: Manifesto

Do 7.1.2018 bude ve Veletržním paláci Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná zajímavá videovýstava Julian Rosefeldt: Manifesto.

Podzimnímu programu Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci vévodí filmová instalace berlínského umělce Juliana Rosefeldta Manifesto v hlavní roli s australskou herečkou Cate Blanchett. Ta ve třinácti rolích představuje návštěvníkům manifesty, které stály u zrodu moderního umění.

Třináctikanálová filmová instalace Manifesto skládá poctu dojemné tradici a literární kráse uměleckých manifestů a zamýšlí se nad rolí umělce v dnešní společnosti. Manifesto vychází z písemného materiálu futuristů, dadaistů, hnutí Fluxus, suprematistů, situacionistů, Dogma 95 a dalších uměleckých skupin i z úvah jednotlivých umělců, architektů, tanečníků a filmařů. Julian Rosefeldt se na myšlenky Claese Oldenburga, Yvonne Rainer, Kazimira Maleviče, André Bretona, Elaine Sturtevant, Sola LeWitta, Jima Jarmusche a dalších vlivných osobností zadíval objektivem své kamery a ze svého pozorování sestříhal a sestavil třináct koláží představujících individuální umělecká kréda.

Australská herečka Cate Blanchett se v rámci tohoto „manifestu manifestů“, který je pojímán jako „výzva k akci“, převtěluje do třinácti různých postav, včetně učitelky, loutkoherečky, zprávařky, dělnice a bezdomovkyně, a proslulým i méně známým výrokům dává v nečekaných souvislostech nové, dramatické vyznění.

Rosefeldtův projekt odhaluje performativní složku i politický význam těchto prohlášení, většinou sepsaných pod vlivem mladického vzteku, vyjadřujících přání změnit svět skrze umění a současně reflektujících hlas své generace. Manifesto se zabývá působivou naléhavostí historických deklarací formulovaných před mnoha lety se vší vášní a přesvědčením a klade si otázku, zda tato slova a postoje obstojí i dnes. Lze je uplatňovat obecně? A jak se změnila dynamika mezi politikou, uměním a životem?

Berlínský umělec Julian Rosefeldt si získal mezinárodní uznání vizuálně opulentními „pohyblivými“ uměleckými díly s detailní choreografií, nejčastěji ve formě složitých instalací s několika obrazovkami. Inspirován dějinami filmu, umění a popkultury využívá osvědčené filmové tropy a diváky zavádí do surrealistické teatrální říše, jejíž obyvatelé jsou zabraní do každodenních rituálů, a prostřednictvím humoru a satiry vtahuje publikum do důvěrné známého, a přesto náhle cizího prostředí.

Zadavatelem projektu Manifesto jsou ACMI – Australian Centre for the Moving Image Melbourne, Art Gallery of New South Wales Sydney, Nationalgalerie – Staatliche Museen zu Berlin a Sprengel Museum Hannover, na jeho výrobě se podílely Burger Collection Hong Kong a Ruhrtriennale. Dílo vzniklo zásluhou štědré podpory Medienboard Berlin-Brandenburg a ve spolupráci s Bayerischer Rundfunk.

Tato kulturní akce se koná v rámci Ozvěn Česko-německého kulturního jara 2017 – přeshraniční kulturní iniciativy Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v PrazeGoethe-Institutu v PrazeČesko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Kurátor: Adam Budak
Projektový manažer: Peter Sit
Architekt: Tomáš Svoboda
Grafický design: Robert Jansa, Petr Bosák

Zakoupením vstupenky na výstavu získáte volný vstup na představení LutherLenin, které se koná 2. 12. 2017 ve Studiu Hrdinů.

 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Julian Rosefeldt: Manifesto