Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Josefína Jonášová: Osobáček II

Do 7. 9. 2021 poběží v prostorech uměleckého studia spolku Prám, Čerpadlová 4b, Praha 9 (vlak, tram, bus Nádraží Libeň), velmi zajímavá výstava objektů a soch Josefíny Jonášové: Osobáček II.

Výstava navazuje na OSOBÁČEK (I), který se v těchto prostorách uskutečnil v roce 2017.
Vstoupíte postupně do čtyř „pokojíčků“. Na chvíli se ocitnete za zrcadlem jako „Alenka v říši divů“, kde se snoubí zdánlivě nesouvisející témata, někdy i závažná, bolestná realita s hravým, snovým až bizarním světem. S lehkostí střídá i různé nesourodé techniky a materiály, které ještě více podtrhují absurditu citlivých témat a drsné současnosti. Josefína si dává velmi záležet, jak svá díla pojmenuje. Názvy jsou často trefnými slovními hříčkami, které nepostrádají vtip, skrytý dvojsmysl či hlubší smysl. Expozice je doplněna výkřiky, glosami a kresbami tříleté dcery Žofie. Ty se stávají takovou malou „nápovědou“ pro návštěvníky, kteří se tak mohou rychleji a hlouběji ponořit do hry, do které Vás Josefína umně vtahuje. A je jen na Vás, zda chcete vidět svět pesimistickýma, realistickýma, hravýma, barevnýma nebo dětskýma očima. Tak si výstavu pěkně užijte podle svého gusta. Josefína Vás hrou bravurně provede a bát se rozhodně nebudete.
Jitka Mrázková
 
Josefína Jonášová v roce 2012 dokončila ateliér sochařství Jaroslava Róny na pražské AVU. Již několik let je rezidentkou studia Prám, takže transport objektů na tuto výstavu nebyl nikterak složitý. Věnuje se drobnějším plastikám, i velkým realizacím do veřejného prostoru, ale i kresbě a velkoplošné malbě, ráda experimentuje s novými netradičními technikami, materiály i náměty. Svoje výtvarná díla ráda „opepří“ i výstižným někdy poetickým, mnohdy sarkastickým textem. Ráda si zahraje nejen na vlastní vernisáži jako houslistka hudební formace Vobezdud.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Josefína Jonášová: Osobáček II