Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Josef Velčovský: převážně Grafika

21. 7.-28. 8. / Galerie Portheimka / Kresba

Do 28.8.2016 bude v galerii Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5, přístupná výstava grafik a obrazů Josefa Velčovského: převážně Grafika.

Komentované prohlídky s autorem:28.7. a 4.8. od 17 hodin.

Otevřeno od úterý do neděle, vždy od 13 do 18h.

Akademický malíř Josef Velčovský patří mezi nejvýraznější a také neoriginálnější výtvarníky z generace, která vstoupila do umění v 60. letech. Své umění prezentoval i v zahraničí a to například ve Finsku, Rakousku, Francii, USA či Japonsku a jeho obrazy našly čestné místo i v Galerii hlavního města Prahy a v Národní galerii.

Z většiny Velčovského děl čiší přívětivá nálada a jistá melancholie (jako v žánrově jiné podobě jsme vídali třeba u Vladimíra Komárka či ještě dříve u Jana Zrzavého – s ním Velčovského pojí také záliba v pastelové, výrazné barevnosti).

———————————————–

Text Vladimíra Procházky o zahájení výstavy:

Tvorba malíře a grafika Josefa Velčovského je putováním po panenském světě kuriózních představ, symbióz a srovnání, je neotřelou  nabídkou nevšedních zážitků z různých koutů našeho světa, předváděnou nám téměř reklamním způsobem na pozadí netradičních spojení. Naplněná vizemi našich představ a tušených zdání, které na první pohled klamou, ukazuje se nám v podobenství a v podobách satirických proklamací a nastřádané ironie. Stačí se zastavit, dívat se, a snad i nevěřit vlastním očím, co je tu pro nás přichystáno a nakupeno.  Jde o polohy humoru podávaného po troškách a doušcích se shovívavostí mistru Velčovskému vlastní, to abychom se nezalekli, rychle se orientovali a nabrali správný vítr do plachet svojí vlastní představivosti, kterou každý z nás v sobě má, když odložil na stranu vlastní důležitost a přecitlivělost. Josef Velčovský je představitel jemného humoru excelentního výtvarného provedení, který odložil všechny zábrany a soustředil se na to, co chceme a toužíme očekávat na naší vlastní pouti světem. Jde o citlivý a vybraný humor, který nikoho neurazí a neponíží, humor bez krutosti, ovšem i bez skrupulí. Jozef Velčovský je v tomhle svém postupu velký mistr výtvarného humoru a v jistém smyslu i utěšitel. Takový lidé jsou vzácní, a dovedou nás uchvátit a strhnout do své moci, potěšit nás svojí hebkostí a sdílenou silou. Taková je skutečnost, přičemž tvorba tohoto mistra to vždy znovu a znovu potvrzuje, kdykoliv mám možnost setkat se s jeho díly a přijít s nimi do styku. Karavana velbloudů před naznačeným pozadím Pražského hradu je toho výmluvným dokladem. Fata morgana, nebo je to myšleno jinak, vyber si! Bylo téměř symbolické, že se ve smíchovské Portheimce na vernisáži výstavy Josefa Velčovského objevil Ota Jirák, osobnost podobné invence, současný český umělec působící v oblasti rafinovaného komediálního herectví a předváděného humoru.

Galerie Portheimka, 21. července 2016, Vladimír Procházka.

———————————————–

Josef Velčovský, akademický malíř, grafik, ilustrátor Nar. 7.10. 1945 ve Václavovicích. Žije a pracuje v Praze. Absolvent SUPŠ v Uherském Hradišti, obor užitá a dekorativní malba u prof.Hrocha a Hofmana. a AVU v Praze /1963-1969/ v ateliéru monumentální malby u prof.K.Součka. V letech 1970 a 1975 absolvoval půlroční malířské stáže ve Francii / Paříž- ateliér S.W. Hayter-ateliér 13, Bretagne, Provence/. Samostatně vystavuje od roku 1971. Uspořádal na 70 samostatných výstav, ČR, Německo, Belgie, Holandsko, Francie, Finsko, USA, Rakousko, Španělsko, Mongolsko, Japonsko… Svým dílem je zastoupen v soukromých i veřejných sbírkách /Národní Galerie, Alšova Galerie, Galerie hlavního města Prahy, SVGU Most, Galerie města Norimberk,../ Věnuje se malbě, grafice, ilustraci a realizaci v architektuře. Navázal na tradice české imaginativní malby. Jeho obrazy inspirované krajinou a ženou jsou plné poetičnosti, melancholie a jemně ironického humoru.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Josef Velčovský: převážně Grafika