Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Josef Rataj: My crazy life

Do 28. 3. 2024 je v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá, parádní a rozsáhlá výstava pop-artových obrazů a objektů Josefa Rataje: My crazy life.

Ve druhé polovině dubna se pak chystá slavnostní otevření Rataj factory v Michalské, Praha 1.

Josef Rataj (* 29. května 1979 Plzeň) je český pop-artový umělec, malíř, výtvarník a performer. Je jedním z průkopníků pop-artového umění v Česku a inspirátorem mladé generace. Jeho tvorba je charakteristická odvahou riskovat a tvořit nové trendy.

Josef Rataj nabízí české veřejnosti umění, které je aktuálním trendem ve Spojených státech, především pak v Hollywoodu. Převážnou část jeho obrazů tvoří portréty osobností spojených s kulturou v USA. Maluje také díla abstraktní, která vznikají především na zakázku pro zahraniční klienty jako výzdoba jejich luxusních amerických bytů. Mimo pop-artu kombinovaného s abstrakcí se věnuje též tvorbě 3D objektů. Je známý svou malbou do hudby a jeho díla bývají součástí výstav, eventů, koncertů i charitativních projektů.

Mezi Ratajova nejznámější díla patří pop-artové obrazy. Ztvárnil Johna Lennona, The Beatles, Marilyn Monroe, Karla Lagerfelda, Karla Gotta i Ježíše Krista. Na jeho dílech jsou k vidění postavy Walta Disney, Bart Simpson či superhrdinové. Dále pak kombinace předmětů jako jsou odpadky, toaletní papír, logo kabelky, plechovka Coca-coly pohozená v lese. Vidět je možné i kontrast mezi zdravou zelenou planetou a její špinavou pokroucenou verzí. Rataj tak poukazuje na konzum dnešní doby. Jeho obrazy jsou zastoupeny v privátních sbírkách po celém světě a objevují se také v městských expozicích a moderních komerčních projektech.

Josef Rataj nezůstal jen u tvorby na plátna a stěny. Svůj styl promítl do několika multimediálních show a do spolupráce na kolekcích oblečení a kabelek známých značek. Polep vlastního vozu Ford Mustang složený z reálných obrazů může zprvu působit jako pojízdná reklama, ale na druhý pohled je zřejmá genialita samotného nápadu, živočišnost a smysl pro detail. Barevná pop-artová sedačka, do jejíž nákladné renovace Josef vložil kus sebe, bude vystavena na Design weeku v Itálii.

Pro začínající umělce organizuje workshopy a podílí se na choreografii show kombinující malbu a tanec. V projektech jako je Colour Heroes propojil své malířské umění s talentovanými tanečníky, akrobaty a kaskadéry, a vytvořil tak koncept kombinující techniku rychlomalby a tanečního vystoupení. Během několika minut a za doprovodu skupiny performerů Josef oživuje na prázdných plátnech portréty známých i fiktivních osobností. Tato vizuální jízda doprovází vystoupení nejznámějších českých a zahraničních hudebníků a díky originálnímu pojetí se stala vyvrcholením programu řady festivalů a společenských akcí.

Při živém hraní souhrnu písní z klavírního kurzu Coolmusic.cz namaloval Josef Rataj obraz Johna Lennona a nasprejoval klavír přímo na Staroměstském náměstí v Praze. Ve videoklipu je zachycena atmosféra koronavirové doby prázdného města. Vzniklo tak aukční dílo, které bylo vydraženo speciálně pro nadaci Kapka naděje. Celou charitativní akci připravil Josef Rataj spolu s agenturou Coolmusic.cz.

Na Českém plese 2022 v Praze, který byl zaměřen jako vždy na benefici, vytvořil metodou speedpainting během šesti minut obraz legendárního rokového zpěváka Jima Morrisona, leadera skupiny The Doors. Toto pop-artové dílo bylo na místě vydraženo za 300 000 Kč. Výtěžek byl věnován nadačnímu fondu Klíč k úsměvu podporující boj proti domácímu násilí, které není často vidět, a právě proto je potřeba na něj upozornit.

Rataj byl vybrán známou italskou kurátorkou Loredanou Trestin, aby reprezentoval české umění na jedné z nejznámějších mezinárodních výstav Biennale – Never Again „Nikdy znovu“ v Benátkách. Jedná se o mezinárodní exhibici umění organizovanou Divulgarti Group a asociací ARconTE v prestižních prostorech galerie umění Future’s v paláci Pisani Revedin, který se nachází v centru části italských Benátek zvané San Marco. Podle kurátorky výstavy se Josefova díla řadí mezi tzv. investiční umění, tedy umění vhodné k diverzifikaci investičního portfolia investora nebo fondu. Tématem výstavy byl boj proti násilí, zabíjení žen, nenávisti, válce, hladovění a ignoraci. Ratajovi patřila celá zeď naproti hlavnímu vchodu do galerie. Jeho obrazy tedy byly prvním dílem, které návštěvníci spatřili.

Josef Rataj právě pracuje na unikátním díle. Je jím kostel v pop-artovém stylu. Jde o renovaci kostelu svatého Petra a Pavla v Chotěvicích, jehož majitel je zpěvák skupiny Kryštof, Richard Krajčo.[6] Nejprve šlo o tři pop-artové obrazy. Jeden z nich, ztvárňující Ježíše Krista, namaloval Josef přímo na místě během vánoční mše a koncertu v prosinci 2021. Následovala další díla a v roce 2022 postupně vzniká unikátní mix starého umění a novodobého pop-artu. Jde o jediný kostel na světě renovovaný v tomto stylu.

Obrazy Josefa Rataje jsou silně ovlivněny tvorbou Andyho Warhola, představitele pop-artu ve Spojených státech. Pop-art (zkratka z anglického popular art populární masové umění) je umělecký směr, který se prvně objevil zhruba v polovině 50. let a dominoval pak zejména v 60. letech. Byl ovlivněn populární hudbou a komerčním uměním. Charakteristické pro něj je přejímání motivů i techniky z předmětů denní potřeby, inspirace velkoměstskou kulturou a jejími vizuálními projevy, filmem, reklamou, komiksy. Ratajovo pojetí se zajímá i o módu a styl, kdy inspiraci čerpá u Freddiho Mercury z kapely Queen. Obliby se jeho obrazům dostalo až poté, co zájem projevili odborníci z řad umělců. Jeho díla vlastní privátní sbírky po celém světě i jako investiční díla.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Josef_Rataj

https://www.ratajart.com/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Josef Rataj: My crazy life