Vernisáž Josef Duchan: První zastavení
Do 23. 11. 2024 je v Synagoze na Palmovce, Ludmilina 4, Praha 8 – Palmovka, přístupná velmi zajímavá a silná výstava Josefa Duchana: První zastavení.
Otevřeno 14:00 – 20:00.
Úvodní text kurátorky Magdaleny Schnitzerové:
Na začátku projektu stála vize Simeona Hudce propojit autorovo dílo se záměrem směřování programu Krajiny přílivu; vtělit ho do prostoru, zachovat jeho životnost, neomezit se na výstavní činnost a propojit ho s ostatními formami umění. Ve stejnou chvíli nepřekvapivě přišla podobná odezva od Josefa Duchana, který vycítil, že tento prostor s jeho dílem koresponduje na citlivější úrovni. Od tohoto záměru po dnešní realizaci symbiotických úrovní značně přibylo. Ony úrovně jsme se snažili vyzdvihnout společným kurátorským výběrem děl této instalace, která ztělesňují různá média. Pro ty z Vás, kteří se setkáváte s dílem autora v rámci Vašeho prvního zastavení – jedná se o opravdu drobný zlomek jeho velkolepého životního odkazu čítající v této chvíli na tisíc/e děl.
Autorovo nosné téma prostupující všemi díly je čas. Časovost je na první pohled patrná ze všech dostupných kresebných záznamů autora. Říci o nich, že zde vidíme „deník“, je zjednodušující. Autor kreslí neustále, obouruč, ve dne, ve tmě, v rámci soustředění. Ve své podstatě deníkovou formu překračuje, neboť každá z kreseb vypráví příběh, který je vyprávěn povolaným člověkem oplývajícím hypersenzitivitou k zachycení nejmenších částeček chvění ve vzduchu a ve společnosti. Nejoblíbenější matricí pro kresbu velkoformátových děl je autorovi volně nalezený případně darovaný materiál. Upřednostňování koloběhu materiálu před statikou dokáže autor plně využít díky poloze jednoho ze svým dvou ateliérů v objektu Odien (Avia) v pražských Letňanech. V blízkosti areálu užívá autor vyřazený filmařský materiál převážně v podobě bannerů, jehož největší dvanáctimetrová ukázka tvoří dominantu instalace. Původním prvkem areálu samotného domu, který byl vystavěn terezínskými vězni, je skrytá forma sousoší nazvaná identifikačně Α a Ω. Ta je úzce propojena s několika svitky, které textově zdůrazňují na koloběh času. Dominanta je obklopena dynamickými dřevoryty – triptychy, zachycující hru, hudbu a svobodný pohyb. Kresba na kovových deskách tematicky doplňuje větší plátna, která splňují požadavky na darovanou a znovupoužitelnou matrici díla. V prostoru synagogy se během psaní tohoto textu nachází několik dalších nalezených matric; dřevěná deska, skleněná vitrína a jedinečný tkaní pruh látky, které se svojí reanimace dočkají během slavnostní vernisáže.
Toto První zastavení je jedním z dvanácti v rámci navazující série spolupráce. Deset následujících zastavení proběhne v dialogu autora s deseti vybranými událostmi z programu Krajinou přílivu a vyvrcholí Dvanáctým zastavením v následujícím roce.
Text: Magdalena Schnitzerová
Kurátoři výstavy: Simeon Hudec a Magdalena Schnitzerová
První díl z dvanáctidílné série živého umění Josefa Duchana představuje prvotní odkrývání a nacházení společných vzorů kresebných záznamů vtělených do prostor synagogy. Performativní celek se skládá ze tří částí: kurátorského výběru kreseb Josefa Duchana na různých nosičích, kreseb vzniklých v prostoru synagogy během audiovizuální konfrontace s umělcem a DJ André Allinem a projekcí filmu Michaela Bukovanského Nápojení: Ztvárnit nepopsatelné.
JOSEF DUCHAN (*1970 Frýdek Místek)
Autor absolvoval Akademii výtvarných umění v roce 1998 v ateliéru Grafika 2 Vladimíra Kokolii a v roce 2009 v ateliéru Restaurování malířských děl Karla Strettiho. Během studií absolvoval zahraniční stáže na Ukrajině, ve Švédsku a v Německu. Světový věhlas získal díky výstavám v New Yorku, Kanadě, na Ukrajině a rovněž zastoupením svých děl ve sbírkách po celém světě. Těžiště autorovy tvorby spočívá v různých grafických technikách, které neustále zdokonaluje, posouvá a experimentuje s údělem původní matrice díla; překrývá techniky a původní obsah sdělení s malbou a fragmentární kresbou. Té se věnuje nepřetržitě od roku 2017. Jeho hypersenzitivní vnímání mu dovoluje kreslit za světla, za tmy, obou ručně s několika propiskami či pastelkami, za chůze, vsedě, samotnému, ve společnosti i v přírodě. Inspirací jsou mu okolní vjemy, které citlivě a intuitivně přetváří v hustou síť příběhů. Jeho unikátní technika ve spojení se zápalem pro kresbu dává vzniknout velkému jedinečnému dílu jedinému svého druhu.
facebook: Josef Duchan (artist)
instagram: josef.duchan
ANDRÉ ALLIN (*1985 Benešov)
Vlastním jménem Culture Pizza, Flying Pizza a Adam Boháč je tvůrcem kultovního komiksu „Hlubina“ (ABC, Fremeni). Všestranně talentovaný umělec pracuje s různými médii: zvukem, slovem, obrazem, komiksem a divadlem. V roce 2020 založil s Magdalenou Schnitzerovou experimentální uměleckou skupinu “Philosophická poradna”. První obrazová výstava Philosophické poradny s názvem “BORGOVÉ: Konfrontace s druhem 5618” přinesla jedinečné propojení post-apokalyptických témat seriálu Star Trek a klasické malby olejem. Otevřela otázky ohledně neustálé touhy po hledání dokonalosti, konečnosti a nekonečnosti trvání lidské osobnosti a vyrovnávání se s přítomností hyperobjektů. V návaznosti na ní pokračoval dalšími výstavami, ve kterých experimentoval s tušovou malbou a velkoformátovým tiskem.
instagram: andre_allin