Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jolana Skořepová & Jolana Jelínková: Barevno

1. 11.-21. 11. / Jindřišská věž / Malba

Do 21. 11. 2021 bude v Galerii Jindřišské věže, Jindřišská ulice, Praha 1, 3.patro, přístupná zajímavá výstava obrazů Jolany Skořepové & Jolany Jelínkové: Barevno.

O Jolaně Jelínkové (*1967) píše známý spisovatel Pavel Kohout:

Znám ji tak dobře, jako by byla moje vlastní dcera Znám ji jako sotva narozený uzlíček člověka, který nestačil dorůst roku, když zpola osiřel. Tatínek patřil k těm, kdo v roce 1969 odešli z čerstvě okupované vlasti pro jistotu až za Velkou louži a založil tam novou rodinu, aby spíš zapomněl na starou. Holčička vyrůstala v péči maminky a v lásce příbuzných i přátel, k nimž patřili tehdejší ,,samozvanci a ztroskotanci“ z jádra zakázaných spisovatelů. Všichni ji měli rádi a ona sbírala jejich sílu. Když byli pozatýkáni nebo vyhnáni do exilu, dokázala se postavit na vlastní nohy. Čtvrt století křižovala nad celou planetou jako stewardka slavných Československých aerolinií, než je začali stahovat z nebe šéfové buď neschopní či schopní všeho. Těsně před úpadkem ČSA upadla sama na palubě a nuceně přistála v invalidním důchodu. To už měla dceru s dvěma vnuky, syna hokejistu a opět žila sama. Protože byla odjakživa neobyčejně zručná, otevřela si ateliér, šila nápaditá oblečení a doplňovala je drobnými šperky. Pro radost si pořídila malou kočičku a obrovského labradora. Stále víc ji však bolela duše zvyklá létat nad oblaky. Jednoho dne si koupila šepsované plátno a nejlepší akrylové barvy. Na kvalitě nešetřila. Začala malovat ve dne v noci. Po roce je jasné, že její tvorba není koníček, nýbrž vášnivá snaha znovu překonat zemskou tíži. Oslovuje mě, vážím si jí. Nevím, je-li to zrod malířky, ale jsem si jist, že jde o znovuzrození duše děvčátka Jolanky Mašínové v krásné ženě Jolaně Jelínkové!

Pavel Kohout, spisovatel

V Praze 2021    

Jolana Skořepová (*1964) o sobě píše:

absolvovala jsem kurzy kreslení a malování,  olejomalby, ale v podstatě jsem malíř samouk. Zkoušela jsem různé techniky, pastel, uhel, olej, ale nyní již maluji výhradně akrylovými barvami. Své obrazy nejčastěji začínám pokládáním spodní textury a poté vybírám paletu barev, se kterými pracuji různými způsoby: štětcem, špachtlí nebo houbou. Celý život pracuji v IT, ale již velkou část profesního života se věnuji abstraktnímu umění. Definovat abstraktní umění je nemožné, protože jde o velmi různorodý směr…proto mi taky dává tolik svobody a volnosti! Intuitivní malba, do obrazů otiskuji svoje myšlenky a nálady, když maluji, svět je v pořádku….Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jolana Skořepová & Jolana Jelínková: Barevno