Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jitka Anlaufová: Mýtus přírody

Do 30.1.2017 bude ve 4.patře v kancelářích OC Palladium, Náměstí republiky 1, Praha 1, přístupná pro vážné zájemce a sběratele výstava obrazů Jitky Anlaufové: Mýtus přírody.

Výstava pláten přední české abstraktní malířky Jitky Anlaufové v rámci programu Meet the Artist na 4. patře kancelářské sekce Palladia.

Výstava je prodejní a přístupná zdarma každý pracovní den od 10 do 16 hodin (od listopadu 2016 do ledna 2017) po registraci na recepci kancelářské sekce Palladia, nám. Republiky 1, Praha, vstup nalevo od hlavního vchodu do nákupního centra.

Skupinové komentované prohlídky možné po domluvě s Mayou Lukas, mlukas (at) cumarte.cz.

Jitka Anlaufová (* 22. června 1962, Příbram) je česká abstraktní malířka.

Absolvovala střední průmyslovou školu strojní v Příbrami, avšak krátce poté se přihlásila na Výtvarnou školu Václava Hollara. Po jejím ukončení byla přijata na Akademii výtvarných umění v Praze. Zde studovala v letech 1986-89 v ateliéru monumentální malby u profesora Radomíra Koláře, v letech 1989-90 v intermediálním ateliéru profesora Milana Knížáka a konečně v letech 1990-92 v ateliéru krajinářské malby u profesora Františka Hodonského. Od počátku devadesátých let se plně věnuje abstraktní malbě a prezentuje své obrazy v rámci společných i samostatných výstav v galeriích nejen v České republice, ale i v zahraničí. Pracuje také s fotografií a digitální grafikou.

V letech 1992-2006 byla opakovaně podpořena švýcarskou Nadací Jana a Milan Jelínek. Od roku 1993 spolupracuje s Galerií VIA ART v Praze. V posledních letech spolupracovala na přípravě samostatných i společných výstav s kurátorkou Věrou Jirousovou. Žije a pracuje v Praze.

Jitka Anlaufová patří k přelomové generaci absolventů Akademie výtvarných umění, kteří nastoupili na českou uměleckou scénu na počátku 90. let 20. století, ve složité „porevoluční“ době. Její dosavadní malířská práce je zaměřená na ryzí témata abstraktní malby. V průběhu devadesátých let tato malířka vytvořila řadu obrazů, v nichž soustředěně a velmi důsledně pracuje s abstraktní geometrickou formou, biopozitivními vlastnostmi různorodých struktur organické hmoty a energií horizontálních a vertikálních pásů monochromní malby.

V současné době Jitka Anlaufová ve svých obrazech navazuje na středoevropskou tradici duchovně orientované abstraktní malby, která zkoumá a prostřednictvím malířské tvorby rozvíjí abstraktní formy, vycházející ze strukturální povahy živé hmoty. Tyto obrazy umožňují nahlédnout do dalších vrstev a dimenzí reality, v nichž se člověk orientuje s pomocí intuice a citlivosti pro procesy živých organismů a planetární příběh fylogenese. Malba Jitky Anlaufové spojuje původně neoddělenou zkušenost vizuálního a intuitivního komplexního vnímání, z něhož se jako ze zdroje tvoření rodí nové formy, které naplňují možnosti personální kreativity. Při realizaci svých malířských prací, otvírajících svět virtuálních možností kreativity, prokazuje autorka schopnost komunikovat s prostředím kultury.

CV: Wikipedia

http://www.anlaufova.com/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jitka Anlaufová: Mýtus přírody