Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jitka a Květa Válovy

12. 12.-24. 2. / Galerie Artinbox / Malba

Do 24. 2. 2023 bude v galerii Artinbox, Perlová 3, Praha 1, ve spodním sále pod schody, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava 100: Jitka a Květa Válová.  Otevřeno úterý – čtvrtek 16 – 18 h., nebo po předchozí domluvě.

V dolním sálu Artinbox Gallery vzpomeneme na obě sestry Válovy, které by 13. 12. 2022 slavily 100. narozeniny.
Výstava kreseb, grafik a poezie převážně ze sbírek Marie Vydrové a Nadace DrAK Musea Montanelli.
V příštím roce navážeme výstavou fotografií ze života těchto dvou legend z Kladna.
foto: Jiří Hanke

Kurátorka: Nadia Rovderová.

Jitka a Květa Válovy
Dagmar Šubrtová, Kladno, 2011
Po válce studovala Jitka Válová na VŠUP u Josefa Kaplického, Květa Válová navštěvovala soukromou školu. Po roce obě přestoupily do ateliéru Emila Filly. Na svého profesora nedaly dopustit, oceňovaly jeho vlídný přístup a snahu něco je naučit.
Sešlo se u něj na čtyřicet adeptů malířství, to byl značný počet, ale po otevření vysokých škol byly přeplněné všechny obory a posluchárny. Mezi jejich spolužáky patřili Libor Fára, Vladimír Jarcovják či Karel Vaca. Po odchodu Františka Tichého k nim přešel Zbyněk Sekal a Stanislav Podhrázský.
Poválečné Kladno
Zdálo by se, že mladým malířkám z průmyslového Kladna, kterým se ocelárny a valcíři dostali pod kůži v době, kdy pracovaly za války jako totálně nasazené, bude doba nakloněna, ale nebylo tomu tak. Na jejich plátnech dělníci nebyli portrétováni s širokým úsměvem, zajímaly se o život obyčejných lidí, věděly, jaká dřina je čeká ve fabrikách, a „ideovost“ jim byla ukradená. Komunisté to nesli s nelibostí. Spisovatelka Marie Majerová o sestrách Válových prohlásila, že jsou vřed na rudém Kladně.
Trasa
Pro výstavy i z tvůrčích důvodů vznikaly výtvarné skupiny. V roce 1954 se sestry Válovy staly členkami nově založené umělecké skupiny Trasa, u jejíhož zrodu stál jejich spolužák Čestmír Kafka. Jednalo se zprvu o absolventy Fillova ateliéru, ale pak k nim přibyli posluchači z jiných ateliérů včetně budoucích sochařů – Olbram Zoubek, Zdeněk Šimek, Vladimír Preclík. Prvním teoretikem skupiny byl Arsén Pohribný, později ho vystřídali Eva Petrová a Luděk Novák. Spolužáci a kamarádi se snažili držet pohromadě a vzdorovat totalizujícím tlakům a tendencím v umění. Vystavovali tam, kde to moc neprovokovalo, většinou v závodních klubech. První společné výstavy se Jitka a Květa Válovy dočkaly v roce 1958 v kladenském Domě osvěty.
Objevení sester Válových
Žily a malovaly na Kladně, v určité izolaci, stranou dění. Jezdila za nimi Ester Krumbachová, s níž si dobře rozuměly už od padesátých let. Z výtvarníků se u nich zastavoval Jiří Sopko, jehož maminka byla učitelkou a pocházela z Kladna. Nikdy jsme nebyly u něj v ateliéru, řekla Jitka o Jiřím Kolářovi, přestože tam chodil kdekdo, znali jsme se, když jsme se viděli v Praze, tak se k nám hlásil. Mezníkem byl až třiaosmdesátý rok, kdy jim na doporučení Ester Krumbachové, Jana a Jiří Ševčíkovi uspořádali velkou výstavu v Chebu. S kurátorskou pečlivostí pátrali po jejich zapomenutých obrazech, vše zdokumentovali a připravili. Šedesátileté malířky byly „objeveny“. Překvapení návštěvníci zjišťovali, že sestry vytvořily originální, pozoruhodné dílo. Putovali za nimi do dalších regionálních galerií.
Ocenění
V roce 2000 se konala ve Veletržním paláci rozsáhlá retrospektiva sester Válových, kterou připravila Marie Klimešová. Pozdní sláva přiváděla Jitku do rozpaků. Vždy to však brala jako ocenění i pro Květu. V roce 2002 obě sestry obdržely cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury. Galerie Pecka jim vydala výpravnou monografii.
V roce 2007 dostala Jitka medaili ministra kultury Artis Bohemiae Amicis a opravdu ji potěšila gratulace k jejím 85. narozeninám od Václava Havla. Na vernisáže a výstavy chodila Jitka, která od roku 1998 žila bez své setry Květy, do poslední chvíle. Sledovala aktuální umění, fandila mladým výtvarníkům, vystavovala v galerii Mayrau, v pražské galerii UM, společně s Dagmar Šubrtovou sestavily knihu jejích a Květiných kreseb s názvem Velký svět v malých linkách. Dva roky před svou smrtí obdržela čestný doktorát Vysoké školy uměleckoprůmyslové, začala opět po dlouhé pauze tvořit, ale již nemalovala na plátno, ale kreslila náměty z okna obývacího pokoje a květiny ve váze, které jí návštěvy nosily. V březnu 2011 ve věku 88 let zemřela.
Z úvodu knihy Velký svět v malých linkách, 2010: … „Mé návštěvy v posledních letech u Jitky jsou čím dál častější. Dlouhé hodiny si vyprávíme, co jsme viděly, co nás baví, často vzpomínáme. Občas přinesu Jitce ukázat své nové kresby, někdy jí přinesu fotku z místa, kde jsem byla. Hodně často na ni v některých místech myslím, pak fotím tak, aby jí to bylo milé a inspirativní. Někdy mne odbude a řekne: Víš, já bych tam potřebovala být a prožít si to jako ty. A někdy v jejích očích vidím zažehnutí pro to, co se jí vynoří v paměti. A pak začne kreslit.“…
………………………………………………………………………………………………….
Celoroční výstavní program Artinbox Gallery podpořil grant Ministerstva kultury ČR a grant Městské části Praha 1.
Artinbox Gallery, Perlová 370/3, Dům V Kisně, Praha 1 – Staré Město, www.artinbox.cz,


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jitka a Květa Válovy