Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Votruba: Clear up

Do 23. 3. 2024 je v Art & Event Gallery Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, 8.patro výtahem, přístupná pouze na předchozí objednání velmi zajímavá a zábavná výstava Jiřího Votruby: Clear up.

Návštěvy jsou možné pouze po předchozí domluvě na art (zavináč) cernalabut.cz.

Text kurátora Martina Dostála k výstavě Jiřího Votruby:

Jiří Votruba (narozen 8. 12. 1946 v Praze) je zajímavý umělec na české scéně, který s úspěchem remixuje ve svých obrazech a dalších dílech strategie amerického modernistického malířství po druhé světové válce, okořeněné současnými obrazovými experimenty a vizuálními zkušenostmi z Japonska a také z grafického designu. Zkušený divák se potěší tímto uvolněným, vtipným a kreativním remixem, s jasnozřivým plošným cítěním, jasnými barvami, malířskou hrou, vizuálním příběhem a zvýrazněnou konturou, která odkazuje nejen k výtvarnému kánonu japonských dřevořezů, ale také ke komiksu a české ilustrátorské tradici, kterou máme všichni tak čertovsky a ladovsky pod kůží.Na recentní černolabutí prezentaci si obzvlášť uvědomíme ohlas amerického pop-artu a celosvětové spotřební kultury, včetně dětských medvědích mazlíčků a již zmíněných komiksů, které jsou v některých zemích (Japonsko, USA, Francie) zásadní součástí národní vizuality. V těchto i v dalších dílech svým originálním způsobem zaceluje Votruba jistou mezeru v tvůrčí reflexi podnětů z neevropského vysokého i “konzumního“ umění, kterému se až na výjimky české umělecké prostředí po desetiletí vyhýbalo.Votruba má v umění rád mentální a vizuální pohyb dopředu, dozadu i do stran, je umělcovým přiznáním k fascinaci možnostmi, které takové mixování nabízí, přitom ani na chvíli nepochybujeme, že je tento způsob tvorby dnes navýsost aktuální. V pozadí celého autorova díla lze navíc vnímat zkušenost úspěšného grafického designéra, který míří cíleně ke svému vizuálnímu cíli.

Martin Dostál, kurátor

www.votruba.cz

Jiří Votruba, český malíř, grafik, ilustrátor, umělec s charakteristickým rukopisem, se narodil 8.12.1946 v Praze a je absolventem Fakulty stavebni ČVUT v Praze. Ve své tvorbě se zaměřuje na malbu, ilustrace, grafiku i design. Vystavoval na bezmála padesáti samostatných výstavách po celém světě. Maluje v tematických cyklech (květiny, uživatelské manuály, bazény, boty…), v poslední době je fascinován hromadnou spotřebou a její svůdností. Votrubovy ilustrace jsou spojeny zejména s literaturou pro děti, asi největší úspěch zaznamenala kniha seznamující děti se světem opery. Grafický design Jiřího Votruby je snadno rozpoznatelný na první pohled. Ve světě je známá jeho tvorba věnovaná kulturní a historické Praze a velkou odezvu má rovněž jeho grafický design v oblasti vážné hudby v Japonsku.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Votruba: Clear up