Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Straka: Tušový kovboj

6. 9.-30. 10. / Karpuchina Gallery / Malba

Do 30. 10. 2022 najdete v Karpuchina gallery, Rybná 22, Praha 1, v podzemí silnou a instalačně velmi zajímavou výstavu Jiřího Straky: Tušový kovboj.

„V létě 2021 v Pekingu mě kromě Jiřího Černického a mé manželky začal k realizaci performance ´tušového kovboje´ přemlouvat dlouholetý známý, kurátor a performer Shu Yang. Tehdy mě tento divoký nápad už nepřipadal tak nepřijatelný jako před třemi lety. V pandemií covidu a mezinárodní politickou krizí poznamenané atmosféře lákal naopak jeho divoký humor a dadaistický říz. Zcela iracionální spojení kovboje, nebo spíše westernového hrdiny, s čínskou tušovou malbou se najednou začalo jevit jako ironické a docela výstižné vyjádření mé vlastní složité a rozporuplné kulturní identity. Zároveň mě napadlo, že forma této bláznivé travestie je schopna vyjádřit mou situaci výstižněji než sentimentální a ukecané analýzy a výklady,“ říká umělec Jiří Straka.

„Silueta muže s kloboukem, který osamoceně cválá prérií. Tento obrázek je tak vzdálen čínské realitě, jako představa evropského malíře, který maluje čínsky. Obojí se ovšem spojuje v tušových kreacích Jiřího Straky, který na velkých papírových formátech inkoustem kouzlí Divoký západ. Český malíř miluje tradiční čínské umění, do něhož vnáší západní témata a vytváří tak pozitivní napětí, které obohacuje obě vzdálené kulturní entity. Ke prospěchu Západu i Východu,“ dodává kurátor Martin Dostál.

Jiří Straka je umělec, který se dlouhodobě a do hloubky zabývá studiem a praxí tradiční čínské malířské techniky, kterou je tušová malba. Studoval ji na Akademii v Pekingu a tvoří v ní převážně v monochromních barvách, často ve velkých formátech. Nevyhýbá se ani „živé malbě“ ve formě happeningu, když propojuje západní moderní umění s tradicí čínské malby. Se svou manželkou A Qin žije a tvoří střídavě v Praze a Pekingu. Vystavoval v prestižních galeriích, např. v Pekingu v 798 Art district, v Today Art Museum nebo v Times Art Museum, z tuzemských institucí jmenujme např. Galerii Rudolfinum, Galerii Václava Špály či Museum Kampa. V neposlední řadě participoval na šanghajském Expu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Straka: Tušový kovboj