Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Šebek: Chrámy nové doby

15. 5.-10. 6. / Czech Photo Centre / Fotografie

Do 10.6.2018 bude v Czech Photo Centre, Na Zlatě 1 (vchod ze Seydlerovy ulice), přímo u metra Nové Butovice na Praze 5, přístupná zajímavá a krásná výstava fotografií Jiřího Šebka: Chrámy nové doby.

Chrámy nové doby jsou protipólem k dosavadní tvorbě Jiřího Šebka. V nové sérii ještě více pracuje s principy preciznosti, minimalismu a čistoty snímků. Autor málokdy své série uzavírá, protože téma architektonických kontrastů se neustále vyvíjí a proměňuje.

První fotografie ze série Chrámy nové doby vznikly na jaře roku 2016, kdy měl autor jasnou vizuální představu pro ztvárnění moderní architektury. Původní plán počítal s moderními budovami z celého světa. Šebek se kontinuálně věnuje focení atributů staré Prahy, z čehož vyplynula idea ztvárnit samostatnou sérii moderní architektury právě v hlavním městě.

Od samého počátku série odpovídala formátu čtverce s expozicí na dlouhý čas, v rozsahu tmavých tónů a kontrastů. Šebek chtěl zachytit dynamiku pohybujících se mraků, vyváženou statičností a strohostí budov. Série Chrámy nové doby nedokumentuje proměny Prahy, ani si neklade za cíl zmapovat průběh stavby.

Cyklus výtvarně pojímá pražské moderní budovy, které jsou cíleně vyhledávány tak, aby fungovaly samostatně a zároveň systematicky doplňovaly celek. Každá budova má specifický tvar, čímž se stává v sérii nenahraditelnou. „Nové“ je pro autora synonymem moderny, do které řadí i budovy vzniklé v 70. či 80. letech 20. století. Příkladem může být budova Empiria, dříve Motokov, která stojí na Pankráci a postavena byla v letech 1975-1977.

Autor jednotlivá architektonická díla nehodnotí. Každou budovu se snaží zachytit v celé její podstatě a svébytnosti. Dává prostor divákovi, který má možnost nazírat budovy a fotografie separovaně. Jedno tak není závislé na druhém. „Budova samotná, jako například Crystal u stanice metra Želivského, nemusí dle mého názoru zapadat do městského rázu, a přesto dává možnost vzniknout mimořádné fotografii.“ Vysvětluje fotograf Jiří Šebek.

V roce 2016 vyhrál Jiří s touto sérií Czech Press Photo v kategorii Grant Prahy.

Více na: http://www.chramynovedoby.cz

Zajímavosti:

  • Celkem je zatím nafoceno 33 fotografií z 23 lokalit.
  • Všechny fotografie byly pořízeny s ND filtry o intenzitě 10-16 EV.
  • Nejčastější doba expozice byla 3-4 minuty.
  • První fotografie je z dubna 2016, poslední pak z dubna 2018.
  • 3/4 fotografií jsou foceny tilt/shift objektivem s ohniskem 24 mm.
  • Nejvíce fotografií bylo pořízeno vždy v rozmezí března-dubna. V této době jsou nejlepší podmínky na pohyblivé mraky.
  • Nejvíce fotografií bylo pořízeno v okolí Pankrácké pláně.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Šebek: Chrámy nové doby