Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří! To mi věřte!

16. 7.-31. 10. / Museum Kampa / Ilustrace

Do 31. 10. 2021 bude v Muzeu Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava Jiřího Šalamouna: Kdo neviděl, neuvěří! To mi věřte!

Museum Kampa připravilo na léto rodinnou výstavu Jiřího Šalamouna, který je mnoha divákům známý především jako autor ilustrací Maxipsa Fíka, Hoffmanova Pana Tau nebo Tolkienova Hobita. Výstava představí průřez tvorbou tohoto všestranného výtvarníka a autora mnoha grafických listů, plakátů, knižních ilustrací a výtvarných návrhů k animovaným filmům.

Žijící legenda knižní ilustrace a animovaného filmu, emeritní profesor a dlouholetý vedoucí ateliéru ilustrace a knižní grafiky na UMPRUM Jiří Šalamoun (*1935) se do povědomí několika generací zapsal především jako autor výtvarné podoby Maxipsa Fíka. Dobrotivý mluvící pes z kresleného animovaného večerníčku se v posledních čtyřiceti letech stal doslova národním hrdinou a jako takovému mu je v autorově doposud nejrozsáhlejší retrospektivní výstavě v Museu Kampa právem věnována podstatná část expozice.

Jiří Šalamoun ale v žádném případě není tvůrcem jediného opusu: byl výtvarníkem řady dalších animovaných filmů, vytvořil desítky volných litografií a plakátů a vydal také dvě sbírky básní a jednu sbírku záznamů snů. Především však graficky upravil a svými obrázky doprovodil více než stovku knih publikovaných nejen u nás, ale také v Německu či v Polsku. Za jeho nejpozoruhodnější počiny jmenujme například Posledního Mohykána J. F. Coopera, Kroniku Pickwickova klubu Charlese Dickense, Historii města Houpětína Saltykova-Ščedrina, Hobita J. J. R. Tolkiena, Pohřební písně J. J. Ryby či Vraždy v ulici Morgue E. A. Poea. Právě kriminální a hororový žánr, tajemno a magie patří mezi autorova nejoblíbenější témata, která se objevují i v jeho autorských knihách a volných litografiích, často zpracovaných formou komiksu.

„Ilustrace, ať už dětská či pro dospělé, je zcela respektovaná součást výtvarného umění. A já jsem velmi rád, že tentokrát v Museu Kampa představujeme tvorbu předního českého ilustrátora a všestranného výtvarníka Jiřího Šalamouna, jehož dílo všichni známe skrze ilustrace Maxipsa Fíka, Hoffmanova Pana Tau nebo Tolkienova Hobita. Výstava však představuje i méně známá díla jeho tvorby, takže jsem si jistý, že budou návštěvníci mile překvapeni. A tak Vás tímto všechny –  jak malé, tak velké – srdečně zvu do našeho muzea,“ řekl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových. 

Hlavní ingrediencí Šalamounových ilustrací je především humor – vesměs trochu poťouchlý a subversivní – čiší z nich i skepse a zároveň nadhled nad malichernostmi života, velkorysá fantazie i pedantský cit pro detail. Dějiny každodennosti 20. století se v jeho díle odrážejí jako v zrcadlovém bludišti, které komicky umocňuje některé aspekty reality.

V Šalamounově nezaměnitelném osobitém rukopisu se mísí bezelstná spontaneita dětských kreseb s naivní sentimentalitou lidových malůvek a s krutou přímočarostí tabulí kramářských písní. Šalamoun je autor nad jiné kreativní (pro každý námět volí jedinečný výtvarný jazyk), hravý (objevování nových cest mu činí až dětinskou radost), poctivý (téma důsledně analyzuje) a vynalézavý. Všechny tyto aspekty jeho všestranné tvorby představí výstava v Museu Kampa, která potrvá do 30. září 2021.

Paralelně s výstavou vychází v nakladatelství K–A–V–K–A monografie Nic k zahození. Publikace, která podává dosud nejucelenější přehled o Šalamounově díle, přináší široký průřez autorovou tvorbou s přihlédnutím k vzájemným inspiracím a impulsům mezi ilustrací, grafikou a filmem. Publikace byla představena při slavnostním zahájení výstavy 16. července 2021 v Museu Kampa.

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří! To mi věřte!