Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Šalamoun: Evidence: 80

2. 4.-26. 4. / Galerie Hollar / Kresba

Do 26.4.2015 bude v galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná krásná výstava Jiří Šalamoun: Evidence: 80. Otevřeno denně 10 – 12, 13 – 18 mimo pondělí.

Výstava je uspořádána k životnímu jubileu ak. mal. Jiřího Šalamouna, v pátek 17. 4 . 2015 oslaví 80. let,
zároveň v tentýž den oslaví své 95. výročí prof. František Dvořák.

Po výstavě kreseb v Galerii Hollar v roce 2005 se tentokrát Jiří Šalamoun rozhodl pro litografie, hlavně pro litografie barevně, které jsou jeho téměř výhradní grafickou technikou. Oblíbil si ji pravě především pro ty barvy, po nichž ostatně toužila většina kreslířů a ilustrátorů jeho generace, omezovaných dříve stavem naši polygrafie spolu se zadáními, jež přicházela z redakcí časopisů a nakladatelství. I v Šalamounových barevných litografiích však zůstává základem kresba. V kresbou vymezených plochách je barva prostě pokládána, jindy soutisk barev vytváří valéry nebo v barevně ploše podkladu může „kreslit“ bila plocha, kterou pak třeba oživí nápis, písmový anebo číselný znak, protože i v této technice Jiří Šalamoun stale objevuje nove možnosti. Proto také ač má mnoho napodobitelů, není napodobitelný. Kurátorka výstavy: PhDr. Blanka Stehlíková

Jiří Šalamoun se narodil 17. dubna 1935 v Praze. Studoval v grafické speciálce pražské Akademie výtvarných umění (1952–1956 a 1959–1961) a na Vysoké škole grafiky a knižního uměni v Lipsku (1957–1959). Věnuje se kresbě, volné, knižní a filmové grafice, ilustraci, animovanému filmu. V letech 1990–2003 působil jako profesor v atelieru ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Nejvíce mezinárodních ocenění získal za knižní ilustrace.

Doprovodný program:

8. 4. – 17:00 komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy PhDr. Blankou Stehlíkovou

www.hollar.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Šalamoun: Evidence: 80