Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Načeradský: „170X275“

23. 2.-13. 3. / Nová síň / Malba

Do 13.3.2016 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná výstava obrazů Jiřího Načeradského: „170X275“

Výstava Jiřího Načeradského s názvem „170 x 275“ představuje výběr z cyklu velkoformátových maleb na sololitech, které autor vytvořil v letech 1987 až 1991. Malíř, který se ve druhé polovině šedesátých let proslavil cyklem „Běžci“ inspirovaným reprodukcemi v dobovém tisku, se v těchto dílech po téměř dvaceti letech vrátil k expresivní figuraci.

V období tzv. normalizace, kdy bylo kvalitní plátno dostupné pouze prominentním umělcům, řešila celá řada umělců tuto situaci nákupem sololitu nebo dřevotřískových desek, tedy cenově dostupných stavebních materiálů. Jiřímu Načeradskému se v roce 1987 podařilo získat větší množství sololitových desek formátu 170 x 275 cm, které mu konečně umožnily rozvinout téma již roky vznikající v kresbách.

Petr Mach, kurátor výstavy

Profesor, akademický malíř Jiří Načeradský (9. září 1939, Sedlec − 16. dubna 2014, Praha) byl český malíř, grafik a vysokoškolský pedagog, významný představitel českého moderního malířství, profesor Akademie výtvarných umění v Praze a Fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně.

Jeho díla jsou charakteristická zejména zaměřením na lidské tělo a lidské postavy, někdy i s erotickým a sexuální podtextem a kontextem.

Pražskou Akademii výtvarných umění vystudoval v letech 1957–1963 u Vlastimila Rady.

Koncem 60. let dva roky pobýval a tvořil v Paříži. Po roce 1989 se začal věnovat i pedagogické činnosti.

Jeho díla jsou vystavena v mnoha českých galeriích, například Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Středočeského kraje. Několik obrazů vystavuje Centre Georges Pompidou v Paříži.

Zemřel dne 16. dubna 2014.

CV: WikipediaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Načeradský: „170X275“