Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Macht: Tajemství snů

12. 11.-31. 1. / OREA Hotel Pyramida / Fotografie

Do 31.1.2020 bude v galerii Neptun v hotelu Pyramida (nalevo od hlavního vchodu), Bělohorská 24, Praha 6, přístupná krásná prodejní výstava fotografií a instalací Jiřího Machta: Tajemství snů.

Text kurátorky PhDr. Renáty Mužíkové, PhD., k výstavě:

Fotografické obrazy, 3D objekty, performance.
V galerii Neptun hotelu Pyramida v Praze budou mít návštěvníci od 12. listopadu 2019 možnost nahlédnout do Tajemství snů uměleckého fotografa a visuálního umělce Jiřího Machta2. Výstava byla zahájena artshow plnou zrcadel, barev, měst a koláží v unikátních fotografických obrazech, které jsou k vidění nejen na zdech.
Výstava Tajemství snů přímo navazuje na výstavy 25 let snění a Echo snů. „Snění považuji za nebetyčně důležitou součást života. Často si své sny během dne vybavuji, třeba při jízdě v autě a bojuji s pamětí, zda si je pamatuji tak, jak mě ve spánku navštívily. Časem si je chci vytvořit v podobě fotografických obrazů,“ přibližuje Jiří Macht2. „Tajemství snů bude jiné proti předchozím výstavám tím, že použiji hodně kruhových formátů, před vstupem na výstavu bude socha z recyklovaných skel, na kterých představím jeden ze snů. Objekt bude 5 metrů dlouhý, 1,5 metrů vysoký a metr široký. Dále představím okolo 40 nových fotografických obrazů na zrcadlech, kde budu přímo konfrontovat New York a Prahu. Dvě práce budou na paravánech. Výstava bude rozšířena z galerie do 8. a 9.patra hotelu Pyramida, kde bude několik prací o velikosti 1,3 m. x 2 m. s motivy graffiti prostupující historickou Prahou,“ dodává autor výstavy.
V Galerii Neptun budou umístěny dvě velkoformátové televize, na kterých poběží projekce prací Jiřího Machta2.

Jeden ze svých nejznámějších motivů totiž Jiří Macht2 přímo na vernisáži věnoval zakladatelce nadace Pink Bubble, Martině Šmukové, stejně jako na loňské výstavě Echo snů. Tento fotografický obraz na zrcadle si nadace na podporu dětí postiženými onkologickým onemocněním vydražila za 80.000 Kč.
Součástí vernisáže byl též hudební objev Jiřího Machta2, mladá zpěvačka Zaelbeth, která tvoří hudbu nejen s Janem P. Muchowem.
O autorově tvorbě, ale také o nečekaných zajímavostech kolem vzniku výstavy promluvila kurátorka umění PhDr. Renáta Mužíková, PhD., která výstavu zahájila společně s režisérem Jakubem Kohákem.
Aktuální exhibice tvorby známého a mezinárodně uznávaného umělce, který svými fotografiemi sklízí úspěchy po celém světě, dává divákovi možnost projít se jeho sny. Možná v nich objeví i ty své, stačí uvolnit svou mysl a dívat se duší a srdcem.

….

O autorovi:
Jiří Macht maturoval v roce 1996 na Výtvarné škole Václava Hollara, a poté pokračoval ve studiu na FAMU v oboru fotografie, kterou úspěšně dokončil. Vystupuje pod pseudonymem Macht2. Má za sebou více než 30 autorských a desítky skupinových výstav, věnuje se cestopisné fotografii z cest po Evropě, USA, Asii či Austrálii, kterou dále posouvá až do abstraktních koláží. Rád a často jezdí na Kubu, kde pořádá kurzy focení pro své krajany. Věnuje se také kurátorské činnosti na mezinárodních výstavách. Sám v zahraničí také vystavoval (Německo, Francie, Itálie). Spolupracuje se známými architekty a jeho díla zdobí desítky interiérů. Do fotografií i maluje, nebo z nich vytváří koláže, či asambláže. Fotografie je hlavní médium, které mu díky jeho originálním postupům umožňuje naprosto neomezenou svobodu tvorby.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Macht: Tajemství snů