Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Macht: Echo snů

10. 10.-31. 12. / OREA Hotel Pyramida / Fotografie

Do 31.12.2018 bude v galerii Neptun v hotelu Pyramida (nalevo od hlavního vchodu), Bělohorská 24, Praha 6, přístupná krásná prodejní výstava fotografií Jiřího Machta: Echo snů.

Text kurátorky PhDr. Renáty Mužíkové, PhD., k výstavě:

Stojím před fotografií. Je jedno, jestli je na ní křehká baletka nebo modrý tulipán. Nadechnu se. Zhluboka. Pak vydechnu a fotografie přímo před mýma očima ožije. Mým dechem. Pírka, kterými je pokryta, evokují sny. A v těch každý odlétá se svými myšlenkami. Kamsi… Další fotografie. Sleduji ji pozorně a přistihnu se, že se dívám do ní. A najednou jsem uvnitř. Tam. V zemi za zrcadlem… Barevný, duchový svět tvarů a světel. Slyším kroky, smích i pláč. Zvuky. Rezonují. Ano… Ten krásný pocit snění a fantazie je neskutečně uvolňující. Zachytit sen a převyprávět ho se zdá nemožné. Ale cítit navždy jeho ozvěnu? Jiří Macht2 to dokázal. Jeho fotografie hladí i provokují. Jsou nabité láskou, erotikou, životem i smrtí. Mají silně expresivní prvky i infantilní kouzlo. Zuřivou barevnost i plíživou temnotu. Chlad nočních můr i rozkoš Rajské zahrady. Je v nich přesně ta intimita, s níž jsme sami ve svých snech, která nás po probuzení navždy opustí, aby se stala vzpomínkou, která časem zmizí. Teď je to jinak. Základem je OkaMžik, který Macht bravurně cítí a zachytí. Má ten talent a dar. Pak už si hraje. Proto je výsledek tolik příjemný a člověku je při pohledu na jeho dílo tak nějak… fajn. Aktuální výstava tvorby známého a mezinárodně uznávaného umělce, který se svými fotografiemi ve svém mladém věku už stačil sklidit úspěchy po celém světě, dává divákovi možnost se procházet jeho sny. Možná v nich objeví i ty své, stačí uvolnit svou mysl a dívat se duší a srdcem. PhDr. Renáta Mužíková, PhD. Art Curator

Autor na vernisáži předal nadaci Pink Bubble dar v podobě růžového medvěda na zrcadle. Během vernisáže promítal do hudby na tanečnici své práce.

Výstavu zahájila významná kurátorka PhDr. Renáta Mužíková, PhD.

……

Jiří Macht2 o sobě píše:

Nar.5.6. 1977 v Praze

Mé první publikované fotografie vznikaly ještě na základní škole. V roce 1996 jsem složil maturitní zkoušku na Střední výtvarné škole Václava Hollara a uspěl u talentových zkoušek na pražské FAMU-obor fotografie. V roce 2003 jsem studia na FAMU ukončil s titulem MgA. Během studií jsem nejvíce spolupracoval s profesorem Vojtěchovským a docentem Rajsíkem. Vydal jsem dvacet autorských kalendářů, převážně z cest (USA, Nepál, Tibet, Čína, Maroko, Austrálie, Nový Zéland, Tasmánie, Kuba, Thajsko, Evropa) a z cest s významným českým historikem umění PhDr. prof. Františkem Dvořákem po nejvýznamnějších galeriích a kulturních pamětihodnostech Evropy. Dosud mám za sebou 30 autorských výstav a mé práce jsou zastoupeny ve sbírkách v Evropě, USA a Asii.

www.macht2.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Macht: Echo snů