Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Bělohlávek 2012-2017. Pět sezon (nejen) s Českou filharmonií

29. 3.-30. 6. / Galerie Rudolfinum / Hudba

Do 30.6.2018 bude ve dvoraně Rudolfina, Alšovo nábřeží 12, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Jiří Bělohlávek 2012-2017. Pět sezon (nejen) s Českou filharmonií.

„Hudba je mi nejen světem, v němž se cítím bezpečně ukryt v náručí krásy, ale i milovanou profesí, díky níž mohu tento úžasný svět otevírat a zprostředkovávat druhým lidem.“ – Jiří Bělohlávek

Necelý rok po předčasném odchodu šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka připravila Česká filharmonie vzpomínkovou expozici „Pět sezon (nejen) s Českou filharmonií“, stručně mapující posledních pět let jeho uměleckého života, během nichž působil v čele prvního českého orchestru.

Výstava přibližuje Jiřího Bělohlávka nejen jako dirigenta, ale i jako uměleckou osobnost, která dokázala obsáhnout rozličné hudební oblasti od podporování mladých hudebních talentů až po úspěšné propagování české hudby ve světě. „Od smrti Jiřího Bělohlávka brzy uplyne jeden rok, ale my všichni máme pocit, jako by tu byl pořád s námi. Za pět let svého šéfovského působení dokázal Českou filharmonii neuvěřitelně povznést a nesmazatelnou stopu zanechal i v našich srdcích,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Ve fotografiích a citátech zachycuje výstava nejdůležitější události pětiletého působení Jiřího Bělohlávka na postu šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie. Nechybí mezi nimi zahájení Pražského jara v roce 2014, koncert ke stodvacátému výročí prvního českého orchestru či koncert k jeho sedmdesátým narozeninám. Výstava přináší také množství informací o jeho intenzivní práci s mladými talenty a romskými hudebníky i o úctyhodném počtu nahrávek, koncertů v zahraničí a ocenění, kterých se Jiřímu Bělohlávkovi dostalo. Unikátní je například fotografie zachycující jeho poslední koncert 7. května 2017 v Poličce.

„Na Jiřího Bělohlávka jsme chtěli zavzpomínat upřímně a zároveň neokázale a s nadhledem. Zejména pravidelným posluchačům České filharmonie jsme chtěli připomenout mimořádného umělce a skvělého člověka, kterého dobře znali z koncertů a který pro nás všechny tolik znamenal,“ podotkl k výstavě Mareček.

Loňské úmrtí někdejšího šéfa proslulého londýnského Symfonického orchestru BBC hudebníci a další osobnosti z Česka i zahraničí označili za velkou ztrátu. Zprávu o jeho smrti přinesly všechny světové agentury. Na Rudolfinu, kde v té době vrcholil hudební festival Pražské jaro, zavlál černý prapor. Před budovu lidé spontánně nosili květiny a zapalovali svíčky.

Jiří Bělohlávek zemřel po dlouhé těžké nemoci, s níž statečně bojoval. Na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově onemocnění, do konce dubna ale plně koncertoval, například v Londýně, Rotterdamu či Mnichově.

Zdroj: operaplus.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Bělohlávek 2012-2017. Pět sezon (nejen) s Českou filharmonií