Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Anderle: Od Bestia Triumphans k Nostalgickému poetikonu…

Do 16. 1. 2022 bude v galerii Moderna, Masarykovo nábřeží 24, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Jiří Anderle: Od Bestia Triumphans k Nostalgickému poetikonu…

V novém souboru obrazů „Nostalgický poetikon“ se nám Jiří Anderle /1936/ představuje ztišenými, zářivými obrazy s dominující poetikou geometrických znaků, v nichž jeho typické fantaskní vize zůstávají důležitým generálním basem. Ve svých obrazech zachytil své představy, myšlenky, a sny, a svou novou tvorbou se hlásí k širokému imaginativnímu proudu evropské malby.

…………….

JIŘÍ ANDERLE se narodil 14. září 1936 v Pavlíkově u Rakovníka. Vystudoval Vyšší školu uměleckého průmyslu a v letech 1955-1961 AVU v Praze (malbu u Antonína Pelce, grafiku u Vladimíra Silovského, dějiny umění u V. V. Štecha a Jiřího Kotalíka). Následujících 8 let působí v Černém divadle, které založil jeho kolega ze studií, režisér a výtvarník Jiří Srnec. Během zájezdů do zahraničí poznává díla starých mistrů a navštěvuje také expozice významných světových tvůrců. V letech 1969-1973 byl asistentem prof. Jiřího Trnky a prof. Zdeňka Sklenáře na VŠ UMPRUM v Praze. V roce 1966 působí na Mezinárodní letní akademii v Salzburgu. Samostatně vytavuje po celém světe od roku 1966, je zastoupen ve sbírkách u nás i v zahraničí. Získal řadu prestižních ocenění. Věnuje se malbě, grafice i ilustracím.

……

Všechny fotky z výstavy: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Anderle: Od Bestia Triumphans k Nostalgickému poetikonu…