Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jens Klein – Talking Archives

16. 9.-25. 10. / Fotografic / Fotografie

Do 25.10.2020 bude v Galerii Fotografic, Stříbrná 2, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Jens Klein – Talking Archives. Otevřeno od úterý do neděle v čase 13 – 18h.

Konceptuální tvorba Jense Kleina se dlouhodobě vyznačuje především specifickým přístupem k archivním a nalezeným materiálům. Soubor Balloons se skládá z 19 snímků spolu s meteorologickými informacemi a je součástí většího cyklu, který důmyslně „dokumentuje“ bývalou hranici mezi dvěma německými státy. I když si člověk může myslet, že balóny měly výhradně meteorologický účel, ve skutečnosti přepravovaly malé balíčky s politickými letáky, novinami a knihami ze západního Německa a byly monitorovány, fotografovány a ničeny zaměstnanci tajné služby Stasi. Bez předchozího kontextu se však tyto nalezené fotografie samy o sobě vyznačují absurdní sugestivní vizualitou.
V rovněž prezentovaném souboru Applicants / Žadatelé vybral Klein 176 portrétních fotografií zájemců o stipendium jistého studijního programu z let 1950 – 2012. Kromě jakési vizuální kroniky německých dějin tak projekt popisuje i proměnu samotného fotografického média: z černobílé na barvu, od analogických procesů k digitálním, od propracovaných ateliérových snímků po rychlé fotky z fotobudek. Knižní formou pak budou představeny i další Jensovy projekty zkoumající samotnou podstatu fotografického obrazu.
Jens Klein (* 1970) kromě Academy of Visual Arts Leipzig studoval či se účastnil rezidencí také v Jordánsku, Palestině, Izraeli nebo Číně a vystavoval ve významných evropských institucích. Žije a pracuje v Lipsku. www.jensklein.com

www.fotografic.cz

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jens Klein – Talking Archives