Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jennifer Lyn Morone: Já, ty, on, ona jako data

2. 10.-14. 10. / Kvalitář / Fotografie

Jenom do 14.10.2018 bude v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná v rámci Fotograf Festivalu zajímavá výstava Jennifer Lyn Morone: Já, ty, on, ona jako data.

Odpovědí umělkyně Jennifer Lyn Morone na hromadění a obchod s osobními daty uživatelů sociálních sítí a internetových prohlížečů nadnárodními korporacemi a současně reakce na neustálý společenský tlak po sebe-zdokonalování je „extrémní kapitalismus“. Morone se legislativně stala korporací, čímž chrání svá data a uvádí celý systém k hranicím vlastní absurdity. Sama však projekt nahlíží z velmi lidské perspektivy, jak dodává v rozhovoru s Terezou Jindrovou:

„Smyslem korporací má být vytváření hodnot ve světě – to znamená, že produkují, nikoli konzumují, ať už si to definujete jakkoli. Díváte se na nekonečné množství způsobů, jimiž vytváříte odpad, a snažíte se z těchto proudů vytvořit nějakou hodnotu. Definujete si poslání, účel, vlastní cíle, což se všechno může změnit, ale nejdůležitější ze všeho je, že je definujete a pracujete na nich. Mám vlastní sny a cíle a ani jedna společnost na světě nemá přesně stejnou vizi jako já. Proč bych měla pracovat na vizi odlišné od té mojí? Místo toho uvažuji o partnerství a spolupráci. Když například vytvářím nové projekty, plánuji sdílení zisku.“

 

Morone se tak v rámci svého dlouhotrvajícího a stále neuzavřeného projektu rozhodla spojit svou osobní identitu s identitou korporace a prezentovat se tak jako zdroj dat, schopností a v neposlední řadě biologického materiálu. Důvod pro toto rozhodnutí vychází rovněž z pozorování společnosti hladovějící po informacích, které znamenají peníze a je možné je vytěžit z jakékoliv lidské činnosti. Každý tak může sám sebe obrátit ve zdroj (informací i materiálů), být současně produktem i producentem. Ve svých přístupech imituje a současně paroduje umělkyně možné propagační strategie, odpozorované především ze Spojených států amerických. Stejně tak do důsledku provádí úkony nutné k tomu být uznána a vedena jako korporace, jedním, z nichž jsou pravidelné zápisy ze setkávání rady („Meeting Minutes“).

S odkazem na Donnu Haraway – “(…) nevlastnit sebe sama znamená přestat být subjektem a ztratit tak možnost jednání” – naplňuje Morone v extrémní podobě princip individualizované západní civilizace a pobízí ostatní jednotlivce, aby skrze speciálně vyvinuté aplikace následovali její model, nebo se zapojili jako podílníci v Jennifer Lyn Morone Inc.

Za vypůjčení produktů pro instalaci výstavy děkujeme Master & Master.

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jennifer Lyn Morone: Já, ty, on, ona jako data