Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž jednovečerní výstavy obrazů Bohumila a Martina Peroutky

24.10.2018 se ve foyer velkého sálu Ústřední knihovny – Městské knihovny Praha, Mariánské náměstí 1, Praha 1, konala jednovečerní výstava obrazů Bohumila a Martina Peroutky.

Málokdo z nás se může pochlubit tak pestrou uměleckou a profesní minulostí, jako Bohumil Peroutka, narozený 19.11.1943 v Praze.
Vyučený zahradník absolvoval vojenskou službu s lopatou u silničního vojska, potomstva někdejších pétépáků. Již před přijetím na akademii vytvořil řadu dodnes vystavovaných obrazů, jako Rozcestí a Krajina pro milence.
Na pražské Akademii výtvarných umění, studoval u profesora Fišárka.
Povinnost živit rodinu už v období studia ho donutila procházet nejrůznějšími zaměstnáními, často bizarními. Uklízel v Jazykové škole na Národní třídě, opravdovou rasovinu si užíval ve smaltovně; z tohoto období pochází například obraz Pracovitá tchyně. Zároveň stavěl byt pro rodinu. Po přestěhování smaltovny do Českého Brodu do práce dojížděl. Po dalších peripetiích následovala práce v expedici nakladatelství učebnic a do důchodu vstoupil jako zahradník. Navrhuje, kultivuje a udržuje zahrady. Nutno ještě zmínit arteterapeutickou práci s dětmi v jakési soukromé malé mateřské škole, kde své svěřence vedl nejen k vnímání výtvarné tvorby, ale i k hudbě, slovu, pohybu. Vyjmenovat všechna Bohumilova povolání by bylo téměř nad lidské síly a tvrdit, že vše, čím jsem byl, byl jsem rád, by bylo poněkud nadnesené. Něčím víc, něčím méně, něčím hodně.

Martin Peroutka, který již řadu let působí jako pastorační asistent v Římskokatolické farnosti Vršovice, vystudoval sice výtvarnou střední školu, ale dále se zaměřoval na studium religionistiky a malbu si ponechal jako amatérského koníčka. Tvoří především strukturní, pomalu vznikající, vrstvené olejomalby menších formátů.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž jednovečerní výstavy obrazů Bohumila a Martina Peroutky