Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž jednovečerní výstavy Boženy Rossí: Místa ticha (v rámci Umění vína)

28. 11.-28. 11. / Písecká brána / Malba

28. 11. 2022 se v Písecké bráně, K Brusce 5, Praha 6, konala jednovečerní výstava Boženy Rossí: Místa ticha v rámci cyklu Umění vína.

Výstava byla prodejní a tvořila ji z velké části díla, která jsou on-line vystavena na Umění vína.

V průběhu večera byla představena druhá etiketu z kolekce vín Magnum Art, limitované edice Ryzlinku vlašského z vinařství Taubenschuss plněného do magnum láhví (1,5l) a adjustovanou etiketou s malbou Boženy Rossí. Aktuálně jsou součástí kolekce etikety Jana Svobody, Boženy Rossí a nově i Karla Rossí.

Božena Rossí se narodila 14. 3. 1957 v Podbrezové. V letech 1972-1976 studovala malbu u Jana Blažka a Jana Gajdoše na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a dále u prof. Karla Součka na Akademii výtvarných umění v Praze.Je řazena do současného proudu české lyrické abstrakce. Je členkou výtvarné skupiny Položená osmička a Asociace Q. Svá díla vystavovala na mnoha výstavách na Slovensku, v Česku a v mnoha zemích v zahraničí, např. Německo, Francie, Rakousko či Itálie. Od 80tých let žije a pracuje,spolu se svým mužem Karlem Rossí v Bystřici nad Pernštejnem.

„Obrazy malířky Boženy Rossí vycházejí z emotivních zdrojů. Jako chodec vnímá podobu a atmosféru krajiny, bohatost a hloubku barvy, vnímá její prostor a jeho strukturu. Příroda je do jejích obrazů zapředena jako pavučina. Prvotní úžas se ale proměňuje v obraz, který se pak vydává různými směry. Do určité míry vnímá malířka přírodní areál jako sakrální prostor – jedna její cesta také odkrývá jeho symbolické vrstvy. Cesta však není složena jen ze znaků.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž jednovečerní výstavy Boženy Rossí: Místa ticha (v rámci Umění vína)