Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jaroslav Valečka: Když ticho výhružně mlčí krajem

Do 15. 4. 2022 bude v malé výstavní síni Mánesa (provozuje Galerie Art Concept by Galerie Art Praha), Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Jaroslava Valečky: Když ticho výhružně mlčí krajem.

V čase masopustních procesí a bujarých oslav konce zimy představuje Galerie Art Concept novou výstavu obrazů Jaroslava Valečky s názvem “Když ticho výhružně mlčí krajem”, která, jakoby byla pro toto tajuplné období mezi masopustem a Velikonocemi přímo stvořená. Podmanivě děsivou atmosféru, krásu masek, rituálů a pohádkových krajin zamrzlých v čase i prostoru, si můžete užít v malé výstavní síni Mánesu od 8.3. až do 15.4. 2022.
 
Jaroslav Valečka nás prostřednictvím svých obrazů zve do tajuplného světa, ve kterém se na pozadí tiché poetické krajiny potkáváme s groteskními bytostmi v maskách, se stvořeními podmanivé a děsivé krásy, člověku až příliš podobnými a povědomými.
 
Ocitáme se v melancholické krajině lesů, jezer, hor a strání, kde se zapomněl čas. Hodina mezi psem a vlkem. Rozednívá se nebo stmívá? V tomto prazvláštním okamžiku bezčasí se hlásí o slovo naše nejskrytější obavy i touhy a do běžné reality probleskávají hrozivé obrazy z hlubin našeho podvědomí. Ty, které vidí Valečka, potažmo divák na jeho obrazech, mají často pod rouškou naivní imaginace schované reálné příběhy drsné sudetské krajiny, ve které autor vyrůstal a která nenávratně ovlivnila jeho rukopis.
 
Lahodná kompozice a čisté jemné ztvárnění krajiny ostře kontrastuje s tíživými momenty naší nedávné historie, jež je přímou inspirací k jeho obrazům. Valečka obléká tyto příběhy plné neomluvitelného bezpráví do pohádkového hávu, a dovoluje nám tak nahlédnout je beze strachu a pocitu viny, dovoluje nám dlouho je pozorovat, číst si v nich, prožít je ale zároveň si od nich udržet jakousi ochranou distanc, díky které nás nepolapí a nestáhnou do svých temných hlubin.
Kurátor: Jolana Pastor


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jaroslav Valečka: Když ticho výhružně mlčí krajem