Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jaroslav Valečka: Černá kronika

5. 10.-30. 10. / Galerie 1 / Malba

Do 30. 10. 2021 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava a silně zneklidňující výstava obrazů Jaroslava Valečky: Černá kronika.

Představte si napínavou knihu, co jste kdysi četli nebo film, který jste viděli. Dílo, které vás absolutně dostalo a léta na něj vzpomínáte. Možná si nevybavíte každý detail, ale rozhodně si budete přesně pamatovat ten moment, který byl zásadní. Podnítil fantazii a splnil tak svůj účel. Bez něho by nikdy ten film či kniha nebyli tím, proč je si zapamatujte na celý život. A v mysli vždy vylétne přesně ten okamžik, který vás znovu děsí. A zároveň naprosto fascinuje a přitahuje, protože to není nuda. Je nepřehlédnutelný. Nezapomenutelný. Bez něho by to totiž jako celek nefungovalo.

A podobně to lze mít i s dílem Jaroslava Valečky. Mistrovsky udržuje a zvyšuje napětí. Obrazy tak na diváka působí už z dálky. Sotva člověk vejde do galerie a ocitne se ve Valečkově krajině, zažívá zvláštní pocit. Jakoby vstoupil a mohl proniknout někam, kde je skryto tajemství. Specifická a typická barevnost Valečkových obrazů diváka na jednu stranu uklidňuje a uvolní a přesně v tu chvíli, kdy to vypadá, že se divák bude procházet lesem, zdolávat zasněžené kopce a vnímat tok řeky – přesně v tom okamžiku Valečka udeří. 

Objeví se cosi nečekaného, co zdánlivě do obrazu nepatří a vcelku poklidný výjev naruší, aby to během několika vteřin převzalo hlavní roli. Figura v absurdní situaci nebo pitoreskní objekt evokující něco opravdu brutálního. To zneklidnění. A mrazení, které tu bylo na začátku, přebírá dychtivost a příjemně dráždí – snad je tu i pocit bezpečí, že je to “jen obraz” – a zároveň touha dozvědět se, co se tam vlastně stalo.  Sudetská oblast odkud autor pochází, vždy oplývala brutálními zkazkami a pověstmi, které ale vycházely ze skutečných příběhů. Mnoho z nich autor buď sám zažil, nebo vyslechl. Možná si je i přikrášlil – to je v pořádku, umělci je vše povoleno, je to kreativní a osobité. Tajemno vždy přitahuje a fascinuje. 

Vzpomeňte si třeba na Foglarovu Záhadu hlavolamu. Jsou to konkrétní motivy, které si člověk zapamatuje, stále přehrává a fantazie mu je vmaluje do podvědomí. Příběh je celkově tajemný, ale jsou tam osudové momenty – “ty hlavní” – třeba když Jan Tleskač padá ze zvonice nebo, když se Em topí ve stoce. V Kytici má takové místo rozhodně každá z balad a Jan Zrzavý ty nejstrašidelnější okamžiky zachytil v ilustracích k ní naprosto bravurně. Kdo zná sbírku Tichá hrůza, vzpomene si třeba na Zástup – nejděsivější část je pochopitelně ta, kdy se zástup srocuje vždy na místě dopravní nehody. Jsou to ale stále stejné tváře. Tváře zemřelých, které komplikují první pomoc a chtějí smrt zraněného, další duši do svých řad.

Čtenář hltá řádky a mysl maluje.  A přesně tyto okamžiky umí zachytit Jaroslav Valečka. Nikdy ale nevypráví příběhy doslovně, pouze  pootevře dveře. O to víc vzrušující výsledný efekt to má. Napětí graduje a fantazie jede na plné obrátky. Nechceme teď v textu konkrétně prozrazovat. Chceme vám to ukázat. Přijďte se podívat na výstavu s příznačným názvem Černá kronika. Tajemná temnota a plíživé napětí. A pořádná dávka černého humoru a vynikajícího umu Jaroslava Valečky – jedné z nejvýraznějších malířských osobností současnosti. 

Kurátorka: PhDr. Renáta Mužíková, Ph.D.

Jaroslav Valečka patří mezi přední české malíře střední generace, absolvoval mnoho výstav v Čechách i zahraničí a jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách. Např. Národní galerie v Praze, Alšova jihočeská galerie a mnohé další. Je jedním z nemnoha českých autorů, který je vystavován i v zahraničí, o čemž svědčí i jeho účast na vídeňském veletrhu Fair for art od 3. do 10. října.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jaroslav Valečka: Černá kronika