Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jaroslav Štědra: Barevné doteky

Do 29.11.2017 bude v Galerii „Toyen“ v podzemí Informačního centra MČ Praha 3, Milešovská 1, Praha 3 (přímo na Náměstí Jiřího z Poděbrad), přístupná zajímavá výstava obrazů Jaroslava Štědry: Barevné doteky.  Otevírací doba:  Po, St 9-19 hodin; Út, Čt, Pá 9-16 hodin. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Jaroslav Štědra
Narozen 4.1. 1945 v Teplýšovicích.

Studoval na SOŠV v Praze.

V minulosti působil jako pedagog na SUPŠ v Praze na Žižkově.

Člen JUV, člen uměleckého sdružení Kompresionistů.

Text Jana Dvořáka k výstavě a jejímu zahájení:

Je to autor s jasným výtvarným názorem a rukopisem. Jeho řemeslně dokonale zvládnutá malba je pro něj médiem a nejpřirozenějším prostředkem komunikace.

V zaplněné galerii Toyen se o hudební prolog postarali studenti žižkovského Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. Jaroslava Štědra po zahajovacím slovu poděkoval návštěvníkům a k zhlédnutí své výstavy vyzval přítomné slovy: „Zážitek je váš.“ Dlužno dodat, že zážitek to byl opravdu nevšední. _DSC4020001

Jaroslav Štědra vždy vychází především z vlastního prožitku tohoto světa a usiluje vyjádřit osobitý názor na život svým pojetím malby. Jeho obrazy nás zavedou do nového, imaginárního prostoru, a přesto odrážejí realitu, jeho křehká vizuální výpověď dokáže diváka zcela upoutat. Jisté podobenství s přírodními cykly nevolí náhodou, protože právě v přírodě, najmě v krajině Jaroslav Štědra vždycky nacházel svoji inspiraci. K výsledné vizuální esenci prožitého napomáhá um a mistrovsky uchopená technika, ovládnuté zákonitosti kompozice a barevných kompatibilit. Jen občasná křehká linie na Štědrových plátnech připomíná inspiraci v reálu, který ale malíř přetavuje do harmonie valérů a vnímat tak jeho obrazy je dobrodružné a uklidňující zároveň. Apel na divákovu vlastní imaginaci pak dodává jeho dílům mentálním prostor a dává nám šanci vidět svět Štědrovýma očima. Zaznělo to i v zahajovací řeči na vernisáži – Štědra nepotřebuje dlouhého vysvětlování a nesrozumitelných komplikovaných komentářů, co umělec říká, míní. Mluví k nám za něho jeho obrazy.

Jan DvořákFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jaroslav Štědra: Barevné doteky