Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jaroslav Kučera: Tiché dialogy

Do 23. 11. 2021 bude v galerii Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6, zdarma přístupná velmi zajímavá výstava fotografií Jaroslava Kučery: Tiché dialogy. 

Výstava je přístupná i veřejnosti ve všední dny od 9:00 do 20:00.

Fotograf Jaroslav Kučera, držitel Hlavní ceny Czech Press Photo, Fuji Euro Press Photo Awards a dalších významných ocenění, se výstavou „Tiché dialogy“ vrací na svoji domovskou půdu. Sice se profesionálně věnuje fotografii, vystudoval však Fakultu stavební ČVUT. A ačkoli je Kučera autorem převážně sociálně zaměřené fotografie a pro jeho tvorbu jsou typické fotografie plné lidí v nejrůznějších situacích, na výstavě v Galerii FSv se prezentuje pro něj atypickým cyklem „Tiché dialogy“, který je vystavován teprve podruhé od svého vzniku.

V „Tichých dialozích“ se Jaroslav Kučera, který má za sebou na 60 autorských výstav po celé Evropě a ve Spojených státech, pohledu na lidi vyhýbá. Do hledáčku jeho fotoaparátu se tu dostávají neživé objekty, budovy, stavby, ploty, okna a mnoho dalších objektů, které zde spolu zvláštním způsobem komunikují.

Z cyklu, který má zhruba 100 fotografií, jich je na Fakultě stavební ČVUT k vidění šedesát. „Tiché dialogy“ přitom Jaroslav Kučera vystavuje jen výjimečně, poprvé a zatím naposledy je mohli návštěvníci zhlédnout v Leica Gallery v roce 2017, kde také pokřtil knihu pod stejnojmenným názvem.

„Před dvěma lety jsem spolupracoval s fotografem a kurátorem Milošem Sedláčkem na přípravě výstavy k 30. výročí listopadové revoluce ve zdejší fakultní galerii a účastnil se jí jako jeden z vystavujících autorů. Z galerie a vlastně z celé budovy jsem byl nadšený, při vzpomínce na to, v jakých podmínkách jsme téměř před padesáti léty studovali my. A když mi Miloš Sedláček nabídl, abych tady vystavil Tiché dialogy, neváhal jsem,“ říká k tomuto výjimečnému počinu Jaroslav Kučera.

Kurátor výstavy Miloš Sedláček z Fakulty stavební ČVUT si toho, že se na fakultní půdě podařilo prezentovat právě tento Kučerův projekt, velmi cení. „Tiché dialogy jsme pro výstavu v Galerii FSv vybrali i proto, že častými objekty fotografova zájmu jsou stavby a budovy zobrazené s mimořádnou výtvarností a sociálním kontextem, což je našim studentům a zaměstnancům, kteří jsou typickými návštěvníky galerie, blízké,“ uvádí Sedláček.

Vernisáže se také jako významný host zúčastnila Daniela Mrázková, známá česká teoretička a kritička umělecké fotografie, kurátorka fotografických výstav.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jaroslav Kučera: Tiché dialogy