Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jaroslav Klát: Příběh ruky

6. 1.-30. 1. / Galerie ABF / Malba

Do 30.1.2016 bude v Galerii Nadace ABF, Václavské náměstí 31, Praha 1, přístupná výstava obrazů Jaroslava Kláta: Příběh ruky.

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Akademický malíř Jaroslav Klát stojí zpracováním svých obrazů a svými tématy mezi hlavními proudy současného výtvarného umění. Přesto v jeho tvorbě silně rezonuje styl neoexpresionismu, který byl velmi aktuální v osmdesátých letech při jeho studiu na Akademii výtvarných umění v Praze. Dále se v jeho obrazech mísí vlivy otce, jeho výtvarných přátel a jejich společného učitele Miloše Maliny. Ti všichni byli velmi ovlivněni výtvarnými styly první poloviny dvacátého století, mezi které patří zejména expresionismus a kubismus. V díle Jaroslava Kláta rovněž silně zaznívá vliv francouzského prostředí, ke kterému má díky svému studiu na pařížské École Nationale des Beaux-Arts velmi blízko. Ovlivnili jej zejména fauvisté, ale také tvorba jeho profesora Pierre Alechinského.

Zprvu maloval krajinu jako celek, ale následně začal svůj pohled na přírodu, která jej velmi inspiruje, zužovat na jednotlivé detaily. Postupně tak začal své obrazy skládat z fragmentů rostlin, ptačích těl a hmyzu. Jeho druhou velkou inspirací je historie a dějiny výtvarné kultury. Proto na jeho obrazech nalezneme i části historických postav či fragmenty architektury a to zejména barokní Prahy. Není proto žádným překvapením, že Jaroslav Klát vyučuje dějiny umění na několika školách a také na Rudolfinské akademii, která spadá pod Asociaci starožitníků.

http://www.jaroslav-klat.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jaroslav Klát: Příběh ruky