Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jaroslav Beneš- CV19. Fotografie. Praha v čase covidu v barvě.

4. 4.-12. 5. / Kavárna Velryba / Fotografie

Do 12. 5. 2023 je v galerii kavárny Velryba, Opatovická 24, Praha 1, přístupná v podzemí velmi zajímavá výstava Jaroslava Beneše- CV19. Fotografie. Praha v čase covidu v barvě. (nutno projít kavárnou dozadu do Klubu a pak dolů po schodech).

Jaroslav Beneš (1946). Od roku 1969 začal fotografovat. Stal se divadelním fotografem. V roce 1977 se přestěhoval do Prahy, kde pracoval jako noční vrátný v Uměleckoprůmyslovém muzeu a přes den fotografoval. Později se stal archivářem a fotografem Pražských vodáren.
V roce 1989 byl spoluzakladatelem Aktivu volné fotografie, v roce 1991 byl členem sdružení fotografů (Pavel Baňka, Jaroslav Beneš, Jan Ságl, Jaroslav Bárta, Josef Moucha a Ivan Pinkava) kteří založili Pražský dům fotografie (Prague House of Photography, PHP).
V roce 2000 spoluzakládal skupinu Český dřevák, která sdružovala fotografy, používající dřevěné velkoformátové kamery. Skupina po odchodu Jana Reicha a smrti Bohumíra Prokůpka ukončila v roce 2008 svou činnost.
Fotografuje velkoformátovými kamerami detaily současné městské architektury. V poslední době se zabývá též digitální fotografií.
Všechny jeho snímky jsou bez názvu. Při přípravě výstavy v Divadle v Nerudovce v roce 1980 bylo třeba předložit seznam fotografií pro tehdejší schvalovací proceduru. Pro tento účel byly tedy fotografie „pojmenovány“.
Autorem skutečně pojmenované jsou pouze čtyři cykly fotografií:
Serie W – cyklus fotografií, který vznikl při akci na hradě Wojnowice, kde spolupracovalo deset sochařů a deset fotografů. Zde Jaroslav Beneš vytvořil fotografie díla polského sochaře a výtvarníka Jana Berdyszaka, který působí na Umělecké universitě v Poznani (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).
Série L.D. – fotografie z pařížské čtvrti La Défense, pořízené v roce 1991 a během stipendijních pobytů v Paříži v letech 1994 a 1995. V letech 2017-2019 se k tématu vrátil, tentokrát s technikou barevné digitální fotografie. Výběr z obou období byl vystaven například v roce 2022 na výstavě v Kabinetu fotografie Kladenského zámku.[1][2]
Série K – fotografie průmyslových oblastí v okolí Katowic.
Série R – fotografie interiéru i exteriéru vily architekta Otto Rothmayera.
10 metrů od postele – cyklus, která vznikl během 26. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“ v roce 2019, kurátor: Jiří Kačer
https://cs.wikipedia.org/…af)


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jaroslav Beneš- CV19. Fotografie. Praha v čase covidu v barvě.