Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž JARO – výstavy sumie a kaligrafie studentů Česko-japonské společnosti

Do 31. 1. 2023 bude v Týnské literární kavárně, Týnská 6, Praha 1, přístupná zajímavá výstava sumie a kaligrafie studentů Česko-japonské společnosti: JARO.

Tradiční výroční výstava prací studentů výtvarných kurzů Česko-japonské společnosti se po pandemické přestávce opět vrací do prostoru Týnské literární kavárny. 
 
„Jsme žáci a učitelé výtvarných kurzů pořádaných Česko-japonskou společností. Malbě a kaligrafii se věnujeme ve svém volném čase, ke společné tvorbě se scházíme 1x týdně, někteří z nás již více než jednu dekádu. Naše práce vznikly pod odborným dohledem Mari Kučera a Kaoru Ishida, kterým děkujeme za jejich cenné rady. Práce štětcem je pro nás především cestou ke zklidnění a sebepoznání, ale také čirou radostí z tvorby a někdy i z toho, že jsme si dokázali udělat čas na něco tak éterického a z dnešního pohledu „neužitečného“ jako jsou pohyby štětcem po papíře.
 
Po dvouleté pauze způsobené pandemií se opět vracíme do prostor Týnské literární kavárny a obnovujeme tradici výstav k uctění památky paní Harumi Yamada, která výstavu coby vyvrcholení naší celoroční snahy a práce zavedla. Tématem našich prací je jaro (japonsky 春“haru“).
 
Při tvorbě tušových obrázků či kaligrafie jsme se v mysli na paní Harumi soustředili a vzpomínali na všechny její rady, které nám za léta výuky předala. Díky ní jsme objevili krásu práce s tuší i se štětcem, uvolnění, zábavu, relaxaci, jistou formu zbavení se stresu i jiných negativních pocitů a mnohdy i nová přátelství. Výstava je pro nás velmi užitečnou reflexí a možností porozprávět, skrze naše obrazy nejen sami se sebou.“


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž JARO – výstavy sumie a kaligrafie studentů Česko-japonské společnosti