Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jana Ašenbrennerová: Living Unnoticed

Do 31.8.2015 bude v galerii a centru Langhans – Člověk v tísni (po dobu Prague Pride přejmenováno na Pride House), Vodičkova 37, Praha 1, přístupná jedna z hlavních výstav Prague Pride – fotografií Jany Ašenbrennerové: Living Unnoticed.

Výstava fotografií ze života gay komunity v Kongu se namísto násilí a agresivity, se kterou se tamní gayové a lesby pravidelně setkávají, zaměřuje na každodenní život, vztahy a přátelství. Za sérii získala autorka Jana Ašenbrennerová Čestné uznání na World Press Photo 2014.

Součástí výstavy jsou také portrétní snímky, které dosud nebyly publikovány.

Jana Ašenbrennerová (* 1981) je česká fotografka, žijící ve Spojených státech amerických. Věnuje se dokumentaci humanitárních projektů v Asii i Africe. Ve svých fotografických reportážích se zaměřuje na sociální menšiny nebo ženy.

Zabývá se ale i tematikou náboženství. Vyfotila tak například sérii snímků, zachycující staré kněze, kteří již ukončili svou aktivní službu a sami již potřebují pomoc druhých v domově s trvalou péčí. „Seznámit se s těmito muži a pracovat s nimi byla úžasná zkušenost. Mají fantastický smysl pro humor a jsou skvělí vypravěči. Vždycky znovu na mě udělá dojem jejich paměť. Bez ohledu na svůj věk jsou zvídaví a nepřestávají se učit. Nepřekvapilo mě, když jsem jednoho dne navštívila otce Xavera, kterému je přes 90 let, a on mě přivítal Bonjour, protože se právě učil francouzsky.“

Na World Press Photo v roce 2014 získala čestné ocenění v kategorii Každodenní život za snímek homosexuálů v Kongu. Jeho zákony homosexualitu nekriminalizují. „Ale společnost ji nepřijímá, což činí z myšlenky rovného zacházení jen fantazii,“ uvádí fotografka.

Ocenění časopisu National Geographic

V letech 2010, 2012 i 2013 získala ocenění v soutěži Czech Press Photo, v posledním případě za sérii snímků o prevenci cholery v Kongu.

http://www.asenbrennerova.com/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jana Ašenbrennerová: Living Unnoticed